Bankacılar 'harç'tan yakındı, Babacan geri adım atmadı

Bankacılarla biraraya gelen Bakan Ali Babacan, harçla ilgili yasal düzenlemenin kısa sürede tamamlanacağını vurgularken, uygulamadan 'geri dönüş yok' mesajı verdi

Başbakan Yardımcısı Ali Babacan İstanbul'da bankacılar ile buluştu. Banka şubelerinden her yıl alınması planlanan harçlarla ilgili eleştirileri dinleyen Bakan Babacan, "Yasal düzenleme kısa sürede tamamlanacak" diyerek 'geri dönüş yok' mesajı verdi. Türkiye Bankalar Birliği (TBB) üyeleri İstanbul'da biraraya gelen Devlet Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Ali Babacan toplantı öncesinde basın mensuplarının sorularını cevaplandırdı. Babacan, banka şubelerinden yılda bir kez harç ücreti alınmasına karar verdiklerini ve ilgili yasal düzenlemenin çok kısa sürede TBMM'de tamamlanmasının ardından uygulamanın başlayacağını açıkladı. Babacan, "Bu harç uygulaması, bankacılık sistemi üzerindeki yükü çok ince hesap edilmiş bir uygulamadır ve bu konuyla ilgili kararı vermiş durumdayız. Konuyla ilgili yasal düzenleme çok kısa bir süre sonra hayata geçirilecek ve sonra uygulama başlayacak" dedi.

İFLAS ŞİKAYETİ
Toplantının basına kapalı bölümünde ise ilginç tartışmalar yaşandı. Bankacılar 'harç' uygulamasının kaldırılmasını talep ederken, Bakan Babacan'ın "Buradan geri dönüş yok" mesajı verdiği öğrenildi. Bankacıların gündeme getirdiği bir diğer konu da İcra İflas Kanunu oldu. Son dönemde çok sayıda işletmenin iflas ertelemeden yararlanarak borçlarını ödemekten sakındığını belirten bankacılar, Bakan'dan bu konuda destek istedi.

Bölge ülkeleriyle neler yapılacağını konuştular
KRİZ döneminde Türk bankacılık sektörünün çok başarılı bir sınav verdiğinin altını çizden Babacan toplantıda Türkiye'nin izleyeceği ekonomi politikaları, ileriye dönük büyüme potansiyeli, çevre ve bölge ülkeleriyle neler yapılabileceği konularının ele alınacağını söyledi. Türkiye'nin bu yıl Avrupa'nın en hızlı büyüyen ekonomisi olacağını dile getiren Babacan, "Reel sektörün iş imkanlarının artmasıyla beraber reel sektörümüzün yapacağı yatırımları ve günlük işlemleriyle alakalı finansman ihtiyacını rahat rahat karşılayabilecek, bir mali bünye son derece önemlidir. Türkiye'de bu da vardır'' diye konuştu.
BİZE ULAŞIN