Haber turu-3

ODTÜ'nün çipine AB'den rekor destek
ODTÜ'nün savunmadan otomotive, beyaz eşyadan biyomedikal teknolojilere kadar pek çok sektöre mikroalgılayıcı ve mikrosistem çipi geliştiren Mikro- ElektroMekanik Sistemler (MEMS) Araştırma ve Uygulama Merkezi, AB'nin 320 başvuru merkez arasından belirlediği 16 mükemmeliyet merkezi arasına girdi. Merkez, AB Çerçeve Programları (ÇP) kapsamında Türkiye'den bir kurumun aldığı 2,7 milyon euroluk pay ile en yüksek bütçeli proje olma özelliğine kavuştu. Bütçe ile merkezin teknolojik ve cihaz alt yapısını geliştirecek olan ODTÜ, proje ile merkeze yurt dışından uzmanlar getirtecek, ayrıca Türk araştırmacıların Avrupa'nın kritik merkezlerine eğitim amaçlı gitmesini sağlayacak.

Türk Telekom'a teknolojik kıyafet
25 bin Telekom çalışanı yüksek teknoloji ürünü kıyafetler giyecek. Tasarımı ünlü modacı Arzu Kaprol tarafından yapılan kıyafetler Türk Telekom'un yenilikçi yüzünü yansıtmayı hedefliyor. Türk Telekom, müşterilerinin karşısına yüksek teknoloji ürünü kıyafetlerle çıkacak. Türk Telekom'un 'Kurumsal Kıyafet Projesi' kapsamında tasarlanan kıyafetler, Türk Telekom Operasyon Başkanı Celalettin Dinçer, Türk Telekom Satış Başkanı Aydın Çamlıbel, Tasarımcı Arzu Kaprol ve Moda Tekstil Tasarım CEO'su Cem Kaprol'ün katıldığı bir basın toplantısı ile kamuoyuna tanıtıldı. Basın toplantısında proje ile ilgili bilgi veren Türk Telekom Operasyon Başkanı Celalettin Dinçer; "Kurumsal Kıyafet Projesi için aynı vizyonu paylaştığımız Arzu Kaprol ile işbirliği yapmayı seçtik" dedi.

LG, TV'de film ve internetle büyüyecek
2009 yılında 16.2 milyon adet LCD televizyon satarak, LCD TV pazarında ikinci sıraya yükselen LG, 2010 yılında, 171 milyon adedi aşan genel pazar talebi beklentisi içerisinden, 7 milyon adet LED LCD televizyon da dahil olmak üzere, toplam 25 milyon adet satmayı planlıyor. Bu durum 2009 yılına göre yüzde 22 oranında bir artışa denk geliyor. olan LG, 2010 yılında yepyeni bir LED HD televizyon serisi olan INFINIA'yı öne çıkaracak. INFINIA, NetCast Entertainment Access, Skype çağrı özelliği ve DivX filmler aracılığıyla çevrimiçi içeriğe sınırsız erişim ve kesintisiz bağlanabilirlik özelliklerine sahip olacak.

Metrobüs'ün hibrid modeli de üretilecek
İstanbul'daki metrobüs projesinde tartışmalara neden olan Hollandalı otobüs markası Phileas'ın elektrikli modelinin üretimi için sipariş verildi. Elektrik pili üreticisi Ballard Power Systems 5 adet FCvelocityTM-HD6 güç modülünün üretimi için Phileas markalı otobüslerin üreticisi APTS şirketinden sipariş aldığını açıkladı. 150 kilowatt'lık güç modüllerinin Türkiye'de metrobüs olarak kullanılan 18 metrelik Phileas marka otobüslerde kullanılacağı dile getirildi. Bu sayede otobüsün hibrid bir hüviyet kazanarak daha çevreci olması planlanıyor.
BİZE ULAŞIN