Emeklilere yeni düzenleme

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Ömer Dinçer, bütçe imkanlarını zorlayarak, emeklilerin şartlarını daha da iyileştirmenin çabası içinde olduklarını söyledi.

TBMM Plan ve Bütçe Komisyonunda, ''Amme Alacaklarının Tahsil Usulü Hakkında Kanun ile Bazı Kanunlarda Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun Tasarısı'' hakkında bilgi veren Dinçer, tasarıda öncelikle ekmeklilerin maaşları iyileştirilmesini ön gören maddenin yer aldığını ifade etti.

Dinçer, bu maddedeki düzenlemede, özellikle Bağ-Kur ve SSK emeklilerinden düşük aylık alanlara yüksek oranlarda artış yapılmak kaydıyla bir iyileştirmenin öngörüldüğünü söyledi.

2002-2009 yılları arasında asgari emekli aylıkları açısından önemli oranda reel artışlar sağlandığını kaydeden Dinçer, bu reel artışların, SSK emeklisi için yüzde 27.6, Bağ-Kur emeklisi için yüzde 71.7, tarım Bağ-Kur sigortalıları için yüzde 161.3 kamu emeklileri için de yüzde 15.8 olduğunu ifade etti.

Emeklilerin çok daha fazlasını hak ettiğini belirten Dinçer, bütçe imkanlarını zorlayarak, onların şartlarını daha da iyileştirmenin çabası içinde olduklarını anlattı.

Yapılacak yeni artışla işçi, esnaf ve tarım emeklisinin durumunun iyileştirmeyi hedeflediklerini belirten Dinçer, ilk 6 ay için en düşük emekli aylığını yüzde 20.4, en yüksek emekli aylığını yüzde 4.64 oranında artırdıklarını söyledi.

Dinçer, 2010 yılı Temmuz ayı TÜFE artışlarıyla birlikte en düşük emekli aylığındaki artışın yüzde 24.2, en yüksek emekli aylığındaki artışın yüzde 7.8 oranında gerçekleşeceğini bildirdi.

Bakan Dinçer, bu artışlar sonucunda, en düşük SSK emeklisinin aylığının 601 liradan 683 liraya, en düşük SSK tarım emeklisinin aylığının 403 liradan 480 liraya, en düşük esnaf emeklisinin aylığının 476 liradan 555 liraya, en düşük Bağ-Kur tarım emeklisinin aylığının 306 liradan 380 liraya çıkacağını söyledi. Dinçer, bu iyileştirmenin kamuya yıllık maliyetinin de 3 milyar 42 milyon lira olacağını kaydetti.

KISA ÇALIŞMA ÖDENEĞİ

Dinçer tasarıdaki, finansal faaliyet harçları ile ilgili düzenleme konusunda da bilgi verdi. Bakan Dinçer, bankalarla ilgili düzenlemede nüfus esasına dayalı olarak yapılan çalışmada, nüfusu az olan illerde her banka şubesine yılda bir kereye mahsus olmak üzere 24 bin lira, orta büyüklükte nüfusa sahip olan illerde 36 bin lira, daha büyük illerde de 48 bin lira olmak üzere yıllık harç konulduğunu söyledi.

Kısa çalışma ödeneği ile ilgili düzenlemeye de değinen Dinçer, burada, zaten uygulanan bir programın süresini uzattıklarını ifade etti.

Ekonomik kriz nedeniyle kapasitesi düşen, üretim miktarında azalma olan işletmelerin, belirli şartları karşılamaları ve işçilerini çıkartmamaları karşılığında kapasite düşüm oranı kadar ödenek alabildiklerini anımsatan Dinçer, yeni düzenleme ile sürenin 2010 yılı sonuna kadar uzatıldığını ifade etti.

Bakan Dinçer, 2009 yılında kısa çalışma ödeneği vesilesiyle 3 bin 48 firmada, 192 bin kişiye, 162,5 milyon lira kısa çalışma ödeneği sağlandığını, bu şekilde 192 bin insanın işsiz kalmasını önlediklerini söyledi.

Geçen yıl başlatılan bir uygulama ile yeni işe alınan işçiler için, sosyal güvenlik payının Hazine tarafından ödendiğini belirten Dinçer, işsizliğin önlenmesinde çok yararlı olan bu uygulamanında 2010 yılı sonuna kadar devam etmesinin faydalı olacağını kaydetti. Dinçer, bu kanunun uygulanmaya başlamasından itibaren 2009 yılı Kasım ayı sonuna kadar, 47 bin yeni istihdam sağladığını söyledi. Dinçer, tasarıdaki bir başka düzenlemeyle 2012 yılı sonuna kadar 49 ilde mevcut çalışan ya da yeni istihdam edilen çalışanların sosyal güvenlik primlerinin işveren payının Hazine tarafından ödenmesinin sürdürüleceğini bildirdi.

Dinçer, yabancıların çalışması izni ile ilgili bürokratik işlemlerin azaltılmasına yönelik düzenlemede temel ilke ve politikalarda değişiklik olmadığını kaydetti.

Bakan Dinçer, mevcut politika ve ilkelere uygun olarak, çalışmak için müracaat eden yabancıların bürokratik işlemlerinin azaltılmasına yönelik çalışma yaptıklarını, çalışma talebiyle ilgili bürokratik sürecin en geç bir ay içinde tamamlanmasını öngördüklerini ifade etti.

MESLEKİ EĞİTİM

Temel işsizlik sorunlarından birinin mesleksizlik olduğunu varsayımdan hareketle Türkiye'nin bütün illerinde, mesleki eğitimler organize ettiklerini belirten Dinçer, uygulamanın ve denetimin etkinliğini artırmak için de bazı tedbirler öngördüklerini kaydederek, şunları söyledi:

''Bir ilin dışında denetim ya da faaliyet için yolluk, harcırah öngörüyor. Ancak il içinde yapılacak faaliyetlerle ilgili bir düzenleme yok. Bir yılda 10 binden mesleki eğitim yapıldığı göz önünde bulundurulursa denetimin artırılmasının ciddi ihtiyaç olduğu ortaya çıkıyor. Ancak şehir içinde denetimi yapacak kişilerin yolluklarının ödenmesine ilişkin herhangi bir düzenleme yok. Biz, burada çok yüksek olmayan denetim yapabilecek ya da bu kararı verebilecek kişilere yönelik bir takım huzur hakları adı altında, masrafları karşılayacak düzenleme yaptık.''

Dinçer, söz konusu düzenlemeye göre, kurul üyelerine, yıllık en fazla 688 lira olmak üzere toplantı başına 172 lira, yürütme kurulu üyelerine, yıllık en fazla 4 bin 128 lira olmak üzere toplantı başına 172 lira, denetim kurulu üyelerine ise ayda en fazla 516, yılda 6 bin 192 lira olmak üzere her kurs denetimi başına 17,20 lira ödeme yapılabileceğini söyledi. Dinçer, bu düzenlemenin yıllık maliyetinin yaklaşık 4 milyon lira olacağını sözlerine ekledi.
BİZE ULAŞIN