'Toparlanmaya başlayan Türkiye ekonomisinin temelleri hâlâ sağlam'

Dünya Bankası Türkiye Direktörü Zachau, Türkiye ekonomisinin bu yıl iç tüketimdeki artış ile yüzde 3-4 büyüyeceğini tahmin etti

DÜNYA Bankası Türkiye Direktörü Ulrich Zachau'dan Türkiye ekonomisine övgü geldi. Ekonomideki toparlanmanın geçen yıl başladığına dikkat çeken Zachau, resmi rakamların henüz açıklanmamasına rağmen "2009'un dördüncü çeyreğindeki büyüme oranı geçen senenin aynı dönemiyle karşılaştırıldığında neredeyse artıya geçti. Türkiye ekonomisinin temelleri hâlâ sağlam'' dedi.

'İŞSİZLİK ÇOK AZ AZALACAK'
Zachau, bu yıl ekonomik büyümenin iç tüketimdeki hafif bir artış ile yüzde 3-4 olmasını beklediklerini söyledi. İstihdamdaki iyileşmenin, ekonomik büyümeyi arkadan takip ettiğinin altını çizen Zachau, 2010'da işsizlikte çok küçük bir azalma olacağını öngördü. Uluslararası Para Fonu (IMF) ile yapılacak bir stand-by anlaşmasının etkilerinin, anlaşmanın ayrıntılarına bağlı olacağını vurgulayan Zachau "Bu düzenleme ilave dış finansman sağlayabilir ki bu da ülkenin uluslararası rezervlerini artıracaktır ve hükümetin iç piyasadan borçlanma ihtiyacını azaltacaktır. Ayrıca, yatırımcılar anlaşmayı ekonomik politika için yararlı bir çıpa olarak yorumlayabilir" dedi.
BİZE ULAŞIN