Yalçındağ'dan "Polemiğe girme" tavsiyesi

Türk Sanayicileri ve İşadamları Derneği (TÜSİAD) Yönetim Kurulu Başkanı Arzuhan Doğan Yalçındağ, TÜSİAD başkan adayı Ümit Boyner'e polemiğe girmemesi tavsiyesinde bulunarak, ''Ümit, çok çalışkan bir arkadaşım, ondan hiç şüphem yok, yetenekli. İyi olacaktır diye düşünüyorum'' dedi.

Yalçındağ, TÜSİAD'ın 40. Olağan Genel Kurulu önceki bir televizyon kanalının canlı yayınına katılarak, soruları yanıtladı.

Yönetimi zamanında TÜSİAD'ta bazı ilklerin yaşandığı, MHP ve DTP'ye ziyaretler yapıldığı hatırlatılarak, ''Bu yeniliklerin yeni dönemde de devam edeceğini düşünüyor musunuz?'' sorusuna Yalçındağ, şu yanıtı verdi:

''Tabii düşünüyorum. TÜSİAD her zaman diyaloglara açık oldu. Dolayısıyla, toplumda söz sahibi olan birçok kesimle, ne kadar çok kesimle bir araya gelirseniz o kadar iyi. Siyasi partilerle görüşmek durumunda kalıyorsunuz çünkü bazen gündemleriniz meclisteki kanunlarla örtüşüyor. Neredeyse bir ihtisas yönetim kurulu gibi çalışıyor çünkü TÜSİAD'ın yönetim kurulu. Dolayısıyla diyalog mekanizmaları her zaman açık olacaktır diye düşünüyorum, diğer sivil toplum örgütleriyle, meclisteki siyasi partilerle, kanaat önderleriyle.''

Yalçındağ, Ümit Boyner'in adaylığına ilişkin soruya, ''Ümit benim yıllardır arkadaşım. Zaten son 3 yıldır da yönetim kurulunda, birlikte yakın çalışmaktayız. Olabilir, kadın olmasından dolayı daha sempatiyle yaklaşıyor olabilirim'' karşılığını verdi.

Ümit Boyner'e tavsiyeleri bulunup bulunmadığına ilişkin soru üzerine Yalçındağ, tavsiye etmenin kolay ancak bunu yapabilmenin çok kolay olmadığını belirterek, şöyle devam etti:

''Polemiğe girmemesini tavsiye edeceğim. Ama ben de çok dikkatli davranmama rağmen, bazen kaçınılmaz oluyor. Özel hayatıyla başkanlık sürecini dengelemek çok zor olacaktır diye düşünüyorum. Eşler daha fedakar, ama çocuklar nezdinde biraz sıkıntı çekiliyor. Ümit'in de bunlara dikkat etmesini söyleyeceğim. Çok iyi hazırlanmak ve çalışmak gerekiyor. Ümit, çok çalışkan bir arkadaşım ondan hiç şüphem yok, yetenekli. İyi olacaktır diye düşünüyorum.''

Yalçındağ, ''Bundan sonra siz ne yapacaksınız?'' sorusu üzerine şöyle dedi:

''(Grupta) yeni bir yapılanmaya gittik biliyorsunuz. Bu olduğu için pek dinlenemeyeceğim gibi görünüyor. Yoksa, farklı hayallerim vardı. Herhalde birkaç hafta tatil yaparım diye düşünüyordum. Şimdi de inşallah 1 hafta tatil yapacağız çocuklarla ama sonra yine yoğun bir dönem bekliyor bizi. Tamamen işime ve aileme konsantre olacağım.''

TÜSİAD'ta çok şey öğrendiğini ve kendisi için büyük bir tecrübe olduğunu vizyonu ve yönetim becerisinin genişlediğini ifade eden Yalçındağ, ''Ümit ederim, benim de bir faydam olmuştur ülkeme ve derneğe. Her zaman çok iyi yad edeceğim'' dedi.
BİZE ULAŞIN