BAT, İzmir'deki sigara fabrikasına kilit vuruyor

Tekel Sigara'yı 1.7 milyar dolar ödeyerek devralan İngiliz BAT, 600 kişinin çalıştığı İzmir Tire'deki fabrikasını kapatıp, sadece Samsun'daki fabrikayla üretime devam kararı aldı

Dünyanın ikinci büyük tütün şirketi olan British American Tobacco (BAT), Türkiye'deki iki fabrikasından biri olan İzmir'in Tire ilçesindeki tesislerini kapatma kararı aldı. İngiliz şirket, üretime Samsun'daki tesislerinde devam edeceğini açıkladı. Yankı uyandıran kararla ilgili BAT Yönetim Kurulu Üyesi Tuna Turagay, üretimin Samsun'a kaydırılmasıyla ilgili kararın sigaraya yapılan son zamlarla alakası olmadığını söyledi. SABAH'ın sorularını cevaplandıran Turagay, "Fabrika taşıma kararı bir günde, bir haftada alınmaz. Dolayısıyla aldığımız bu kararın sektördeki son gelişmelerle bir ilgisi yok" dedi. Taşıma kararının verimlilik esas alınarak alındığını bildiren Turagay, "Türkiye'de iki üretim tesisi ile çalışan hiçbir tütün üreticisi yok. Bizim de bir tercihte bulunmamız gerekiyordu. BAT da tercihini stratejik planları açısından daha uygun gördüğü Samsun'dan yana kullandı. Burada İzmir kenti açısından bir kayıp olduğunu düşünenler lütfen şunu unutmasınlar, biz bu fabrikayı kapatmıyoruz. Sadece ülkemizin başka bir kentine taşıyoruz" diye konuştu. Turagay, İzmir'deki fabrikada çalışan işçilere de "Samsun'a gelir misiniz?' diye sorduklarını belirterek, "Arzu edenlerle Samsun'da beraber çalışacağız" dedi.

600 İŞÇİ ÇALIŞIYOR

2002'den bu yana Türkiye pazarında olan ve Tekel Sigara'yı üçüncü ihalede 1.7 milyar dolar ödeyerek devralan BAT, Tire'deki fabrikasına 350 milyon dolarlık yatırım yapmıştı. Fabrikada yaklaşık 600 işçi çalışıyor. İşçilere taşınma kararı dün tebliğ edildi ve önümüzdeki haftaya kadar kararlarını bildirmeleri istendi. Samsun'daki fabrikada ise 400 kişi istihdam ediliyor. Turagay "Hedefimiz burada hem üretimi, hem satışları hem de ihracatı artırmak. İlave yatırımlarla çalışan sayımızı 800'e çıkartmayı planlıyoruz" diye konuştu.

Vergide,'Mesajı aldık' açıklaması yaptılar

YENİ yıldan itibaren sigaraya uygulanan verginin yüzde 30'un üzerinde artması, dünyanın sekizinci büyük sigara pazarı olan Türkiye'de oyuncuları rahatsız etti. Önce fiyatları artıran, sonra indirime giden bazı şirketler, Maliye Bakanı Mehmet Şimşek'in uyarısı üzerine tekrar fiyatlarını yükseltirken, "mesajı aldık" ifadesini kullanmışlardı.

EBSO: İzmir sanayii kan kaybına uğradı

EGE Bölgesi Sanayi Odası (EBSO) Başkanı Ender Yorgancılar, BAT'ın bölgede önemli istihdam sağladığına işaret ederek, "Sigara yasaklarının da etkisiyle böyle bir karar alındı. Bölge sanayisi bir kan kaybına uğradı, bölge adına üzücü bir karar" dedi. Tütün Eksperleri Derneği Başkanı Oktay Çelik ise kararın sürpriz olmadığını belirtti.

BİZE ULAŞIN