Doğan davası karara kaldı

Doğan Grubu'nun 826.3 milyon liralık vergi cezasıyla ilgili olarak gerçek vergi matrahının belirlenmesi için dava açtığı 6. Vergi Mahkemesi kararını 15 gün içinde açıklayacak

Halkalı Vergi Dairesi tarafından Doğan Holding'in iştiraki Doğan Yayın Holding'e kesilen 826.3 milyon liralık cezayla ilgili olarak Doğan Grubu'nun 6. Vergi Mahkemesi'nde açtığı tarhiyat (Gerçek vergi matrahının belirlenmesi) davasında ikinci duruşma dün yapıldı. Sabah saat 09.00'da başlayan duruşma saat 17.00'ye kadar sürdü. Mahkemenin kararını 15 gün içinde açıklaması bekleniyor. Duruşma Hazine avukatı ve Gelirler Kontrolörleri'nin savunmasıyla başladı. Bu sırada Doğan Holding Yönetim Kurulu Üyesi Soner Gedik "Şekerim düştü" diyerek mahkeme salonunu terk etti. Gedik 15 dakika sonra yeniden duruşmaya katıldı.

"ŞEK'İ KAZIKLAMIŞIZ"
Duruşma Doğan Holding'in Hasan Şek'e yaptığı hisse satışına odaklandı. Hazine avukatları ve Gelirler Kontrolörleri Doğan Holding iştiraklerinden D&R'nin yüzde 90 hissesinin Şek'e satılmasının vergi kaçırmak amacıyla yapılan ticari bir operasyon olduğunu, ellerinde konuyla ilgili bilgi ve belgeler bulunduğunu, ayrıca Şek'in kendilerine verdiği ifadelerde de operasyonu doğruladığını söyledi. Doğan Holding avukatı Eren Turgut Yücel ise Hasan Şek'in meczup olduğunu söyleyerek ifadelerine itibar edilmemesini istedi. Hazine avukatının, "Doğan Grubu avukatının 1.5 milyon lira zararda olan D&R'nin hisselerini Hasan Şek'in hangi akla hizmet 50 bin liraya aldığını açıklaması gerek" şeklindeki sözleri üzerine, Doğan Holding avukatı Eren Turgut Yücel "Demek ki Hasan Şek'i kazıklamışız. Bu ticari bir anlaşmadır. Hazine'yi ilgilendirmez" dedi.

BİZE ULAŞIN