İtalyan Unicredit Türkiye'yi yatırımda liste başı yaptı

Yapı Kredi'nin ortağı Unicredit'in Yönetim Kurulu Başkanvekili Ghizzoni bu yıl operasyonlarını Polonya, Rusya ve Türkiye'de yoğunlaştıracaklarını söyledi

İtalyan bankacılık devi Unicredit, Orta ve Doğu Avrupa ülkelerindeki operasyonlarında konsolidasyona gitmeyi planlıyor. Banka operasyonlarını aralarında Türkiye'nin de bulunduğu üç ülkede yoğunlaştıracak. Yapı Kredi Bankası'nın yüzde 50 hissedarı olan Unicredit'in Yönetim Kurulu Başkanvekili Federico Ghizzoni, Türkiye'yi Unicredit Grup içindeki en önemli ülkelerin başına çektiklerini söyledi. İtalyan bankacı özellikle Türkiye, Polonya ve Rusya'daki operasyonlarda yoğunlaştıklarını ifade etti.

'YKB BİZİM İÇİN ÖNEMLİ'
2009 yılında Yapı Kredi'nin Unicredit Group'un en iyi performans gösteren iki bankasından biri olduğunu kaydeden Ghizzoni "Unicredit'in net konsolide kârlılığına baktığımızda yüzde 20'sinin Yapı Kredi'den geldiğini görüyoruz. Bu da grup içindeki en yüksek ikinci oran. Rakamlardan göreceğiniz gibi Yapı Kredi bizim en önemli yatırımlarımızdan birisi" diye konuştu. Türkiye'deki yatırımlarından çok memnun olduklarını dile getiren Ghizzoni, Koç Grubu ile gayet uyumlu bir işbirliği içinde olduklarını söyledi. Yapı Kredi'nin 2010 yılında 60-70 yeni şube açmayı hedeflediğini kaydeden Ghizzoni, "Dolayısıyla Türkiye pazarındaki organik büyümemiz devam ediyor. Bütün bunlar da 2010 yılı için Türkiye'ye hakkında neden olumlu düşündüğümü sanırım anlatıyor" dedi. Türk bankaları için 2010 yılının kârlılık anlamında geçen yıla göre daha zorlu geçeceğini öngören Ghizzoni, "Ancak ben 2009'daki kârlılığın yakalanacağını düşünüyorum" dedi. Türkiye için 2010 büyüme tahminlerini geçen hafta yüzde 3.2'den 4.5'e yükselttiklerini kaydeden Ghizzoni "Türkiye'nin krizden en az etkilenen Avrupa ülkesi olduğunu söylemek yanlış olmaz. Alınan önlemlerle iç talebin kısmen canlandırılması bunda önemli rol oynadı. Türkiye ile diğer bölge ülkeleri arasında da en önemli fark bu" dedi.

'Bu yıl yeni not artırımları gelebilir'
TÜRKİYE'NİN kredi notlarına da değinen Ghizzoni, kredi derecelendirme kuruluşları hakkında yorum yapmayı sevmediğini ancak hem Fitch hem de Moody's'in Türkiye'nin notunu artırmakta biraz geciktiğini söyledi. Ghizzoni "Türkiye'nin gösterdiği performans ve mevcut koşullarına baktığımızda bu yıl içinde yeni not artırımları gelmesi mümkün. Çünkü Türkiye'nin kredi notu hala olması gerekenin altında" dedi.

'IMF anlaşması zorunlu değil ama fırsat olabilir'

FEDERİCO Ghizzoni, Türkiye'nin Uluslararası Para Fonu (IMF) ile bir anlaşma yapmasının zorunlu olmadığını söyledi. Türkiye'nin krizin etkilerinin en ağır yaşandığı 2009 yılını IMF yardımı olmadan atlatarak, anlaşmaya zorunlu olmadığını ispat ettiğini belirten Ghizzoni, "IMF anlaşması zorunlu değil. Ama yapılacak bir anlaşma Türkiye için fırsat olabilir. Özellikle yabancı yatırımcılar böyle bir dönemde IMF anlaşmasını garanti olarak algılıyor" diye konuştu.

BİZE ULAŞIN