Obama cepheyi genişletti, son hedef Wall Street baronları...

Wall Street'e çeki düzen vermeye çalışan Obama, reformlara karşı yürütülen lobi faaliyetleri için "Eğer bu konuda savaşmak istiyorlarsa ben hazırım" dedi

A BD Başkanı Barack Obama, sağlık, sigorta ve otomotiv lobilerinin ardından son kale olarak görülen finans lobisine de savaş açtı. Batmaktan vergi mükelleflerinin parasıyla kurtarılan bankaların gereksiz ve aşırı riskler almasına izin veren yasal boşlukları dolduracağını belirten Obama çok sert konuştu. Bankaları krizden ders almamak ve neredeyse sistemin çöküşüne sebep olan uygulamalara devam etmekle suçlayan Obama, "İflasına izin verilemeyecek kadar büyüyen bankaların vergi mükelleflerini bir kez daha rehin almasına izin vermeyeceğiz. Bu tür düzenlemelerin hayata geçmemesi için bir süredir lobi faaliyeti yürütülüyor. Eğer bu konuda savaşmak istiyorlarsa ben hazırım" dedi.

REFORM PAKETLERİ YOLDA

Mali sistemin bir yıl öncesine göre daha güçlü olduğunu belirten Obama, bankaların halen neredeyse sistemin çöküşüne neden olan kurallar çerçevesinde hareket ettiğini söyledi. Obama, "Ekonomik kriz, banka ve finansal kurumların aşırı ve umursamaz şekilde risk alarak çabuk ve büyük kârlar elde etmek istemesi sonucu çıktı. Biz, finansal şirketlerin aşırı risk almalarına neden olan bu delikleri kapatmaya çalışıyoruz. O yüzden iki yeni reform paketi ile bankaları merkeze çekerek sadece kendi işlerini yapmalarını sağlayacağız" dedi. Attıkları adımlar konusunda kararlı olduklarının altını çizen Obama, hazırlanan yasa teklifinin yürürlüğe girmesi için yasa teklifini Kongre'nin onayına sunacak.

'Volcker Kuralları'yla neler değişecek?
EĞER Başkan Obama'nın teklifi yasalaşırsa, başta Bank of America, Goldman Sachs, JP Morgan ve Citigroup'un bulunduğu Wall Street'in devleri açısından birçok uygulamaya sınırlama getirilecek. Şu an Beyaz Saray Ekonomik Danışma Kurulu Başkanlığı görevini yürüten eski Merkez Bankası Başkanlarından Paul Volcker'ın öncülüğünde hazırlanan ve Obama'nın 'Volcker Kuralları' adını verdiği reform paketinde yer alan kısıtlamalardan bazıları şöyle:

Bankaların aşırı büyümesine neden olan bir başka bankayı satın almasına izin verilmeyecek.
Mevduat kabul eden bankalar, hedge fon ya da özel sermaye fonu işlemi yapamayacak.
Bankalar "proprietary trade" olarak bilinen ve riskli görülen özel işlemleri de gerçekleştiremeyecek. Bu tür işlemlerde bankalar, piyasalarda oluşabilecek fiyat değişimlerini tahmin etmeye çalışarak yüksek riskler alıyor.
Bazı bankaların bölünmesi, yatırım ve normal bankacılık işlevlerinin birbirinden ayrılması gündeme gelebilecek.

Avrupa'dan Obama'ya tam destek

ABD Başkanı Barack Obama'nın yasa teklifi uluslararası kamuoyunda geniş yankı buldu. İngiltere'de Başbakan Gordon Brown'un Obama'nın teklifinin memnuniyetle karşıladığı açıklanırken Fransa Maliye Bakanı Christine Lagarde, "Çok iyi ve olumlu adımlar" diyerek Obama'ya destek verdi. Hollanda Maliye Bakanlığı ise Obama'nın açıkladığı söz konusu düzenlemeleri desteklediklerini açıkladı.

BİZE ULAŞIN