Vatandaş krizin biriken stresini yarı yıl tatilinde kayakta atacak

Bayramda tatile çıkmayanlar, kriz stresini bu sömestr tatilinde atacak. Beklentilerin yüzde 50 üstündeki rezervasyonlarda yurt içinde gecelik 135 TL'den başlayan Uludağ, dışarıda ise 21 bin euroya kadar çıkan Courchavel turları tercih edildi

Geçtiğimiz yıl ekonomik durgunluğun etkisiyle bayramda tatile çıkmayanlar, krizin stresini sömestr tatilinde atacak. Turizm şirketleri, bu yarı yıl tatilinde beklentilerin yüzde 50 üstünde rezervasyonlar alırken bunu geçtiğimiz bayramda tatile çıkamayanların taleplerini bu uzun tatile ertelemesine bağladı. Bugünden itibaren başlayan sömestr turlarında yurt dışı turlar yurt içine tercih edildi. Soğuğu sevenler Fransa'da Courchevel başta olmak üzere İtalya, Avusturya ve Bulgaristan'daki kayak merkezlerini tercih ederken sıcağı sevenler tercihlerini Antalya yerine Mısır'dan yana kullandı. Yurt dışındaki ekonomik kayak turları 799 eurodan başlarken Courchavel turları 21 bin euroya kadar çıkıyor.

199 EUROYA 8 GÜN MISIR

Pronto Tur Satış Müdürü Sarp Özkar, geçen yıla göre beklentinin yüzde 50 ile 70 üstünde talep aldıklarını söyleyerek "Geçen yıllarda ortalama 1000-1500 kişiyi tatile çıkarıyorduk. Bugün itibariyle bu sayı 2 bin 500'ü buldu. Bu sömestrda yurtdışı tercih edildi" diye konuştu. Yurtdışında sıcak ülkelerde en çok Mısır'ın tercih edildiğini söyleyen Özkar, 199 euroya (ortalama 465 TL) 7 gece 8 gün konaklamalı Mısır turlarımız çok ilgi gördü. Mısır'a her hafta 175 kişilik uçak kaldırıyoruz" dedi. Özkar, 199 euroluk Mısır turlarını Mayıs'a kadar devam ettireceklerini kaydetti.

21 bin euroya kışlık dağ evi
LÜKS turları tercih edenlerin seçimi bu sömestrda Fransa'nın lüks kayak merkezi Courchavel oldu. 12 kişiye kadar çıkan lüks dağ evlerinin kiralandığı turlarda fiyatlar 21 bin euroya kadar çıkıyor. Lüks ve kişiye özel turlar düzenleyen Bradipo Travel Design'ın en çok tercih edilen turları arasında geldi. Bunun yanı sıra 6-16 Şubat arasındaki Venedik Karnavalı 3 bin 950 euroluk fiyatıyla en çok tercih edilenler arasında geldi.

Yurt içinde Uludağ gözde

Yurt içi turlarda ise en çok kayak merkezleri tercih edildi. Uludağ'da gençlere yönelik kayak festivali White Fest nedeniyle sömestr boyunca tüm oteller doldu. Uludağ'daki otel fiyatlar› günlük 138 TL'den başlarken aileler Kartalkaya, Palandöken, Erciyes gibi alternatif kayak merkezlerini de tercih etti. Antalya'daki sanatç›l› programlar ise eskisi kadar tercih edilmedi.


BİZE ULAŞIN