Vizesiz hayat turizme doping olacak

Bacasız endüstri turizmin ülke ekonomisine katkısı inkar edilemez. 26 milyon turist, 20 milyar dolar gelir... Bu konuda hepimize düşen görevler var. Başta da vize işlemleri... Başbakan Tayyip Erdoğan'ın Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin ile vizelerin kaldırılması için yaptığı görüşme ülkemiz açısından büyük önem taşıyor. Neden mi? Basit. Çünkü Rusya 160 milyon nüfusa sahip. Pasaportu olan vatandaş sayısı sadece 8 milyon. Ve sıkı durun bunların 3 milyonu turizm ya da iş için Türkiye'ye geliyor.
Vizelerin birer birer kalkması, talebin çoğalması başta Türkiye'nin tanıtımına ve ekonomisine büyük katkılar sağlayacağına inanıyorum. Nitekim Ortadoğu ülkeleri ile yapılan vizelerin kaldırılması anlaşmalarının meyvelerini yakın zamanda görmeye başlayacağız.
Aslında konu sadece vize ile de bitmiyor.
Şöyle açayım; Gelen turistlerin büyük bölümü havayolunu tercih ediyor. Bu nedenle de sivil havacılığa destek gerektiğine inanıyorum. Nitekim dünya charter şirketleri ile yapılacak anlaşmaların fazlalaştırılması da Türk turizmine büyük katkı sağlayacak. Ayrıca Türk tur operatörlerinin sorunlarının tespiti ve de değerlendirilme toplantılarının sıkılaştırılması da önemli adımlardan biri olacaktır.
Bir hususa da dikkat çekelim: Dünyanın en büyük tur operatörlerinden TUI'nin yaptığı araştırmaya göre, ekonomik kriz bahanesi, toplumun yüzde 35'inin seyahatlerini ertelemesine neden oluyor. Yüzde 30'unun talebinde belirsizlik yaşanırken 'ben seyahatimden vazgeçmem' diyenlerin oranı yüzde 10. Ülke olarak biz bu yüzde 30'u -belki charter uçaklar vasıtasıyla- ülkemize yönlendirebilirsek 'toplum, ekonomi olarak büyük mutluluk yaşarız' diyorum. Bu arada THY'nin de yanlız turizm taşımacılığı için charter bölümü kurması çok önemli bir adım. Öncelikle birlikte ve beraberlik sloganını tüm Türkiye'deki seyahat acenteleri, tur operatörleri, otelciler birliği ve sivil havacılığı için de diliyorum. Turizm sektöründeki tek vücut olup hükümete başvurmanın tam zamanı.
AB'ye girme arifesinde olan Türkiye'ye vizesiz yolla gelecek olan turistlerin sayısı ülkemize bir başka onayı daha getirecek. O da ülkemize gelecek turist sayısındaki artış tercih sebeplerini çoğaltacağından AB'nin de dikkatini çekecek hususlardan birini oluşturuyor.
Sözün kısası vizesiz bir Türkiye'ye AB yolu çok rahat ve açık görünüyor.

BİZE ULAŞIN