Şişme bebekten vibratöre, erotik ürünler devletin kalite kontrolünden geçirilecek

Tüketicilerden gelen şikâyetler üzerine şişme bebekten uyarıcı haplara, erotik iç çamaşırlardan vibratöre kadar raflardaki ürünlerin sağlık, TSE, CE standartlarına uygun olup olmadığı denetlenecek

İstanbul, İzmir başta olmak üzere büyük şehirlerde sayısı hızla artan erotik tabelalı seks shoplarda ve sanal ortamda satılan ürünler mercek altına alındı. Ereksiyon haplarından seks aletlerine kadar birçok ürünle ilgili Tüketici Hakları Derneklerine ulaşan şikâyetler Sağlık ve Sanayi Bakanlıklarını harekete geçirdi. Şişme bebekten uyarıcı haplara, erotik iç çamaşırlardan vibratöre kadar raflardaki ürünlerin sağlık, TSE, CE standartlarına uygun olup olmadığı denetlenecek. Türkiye'de seks shopların sayısı hızla artarken erotik ürün pazarından gelen şikâyetler de arttı. En fazla şikâyet ise internet üzerinden satın alınan erotik ürünler nedeniyle geliyor. Tüketici derneklerine, katalogtan seçilen vibratörün boyutundan uyarıcıların etkisiz kalmasına, kremlerin alerji yapmasından şişme bebeğin patlamasına kadar birçok konuda başvuru yapılıyor. Tüketici Hakları Derneği Başkanı Turhan Çakar, aldatıcı, yanıltıcı erotik ürünlere ilişkin yüzlerce şikâyetle karşılaştıklarını belirterek, "Şikâyetleri Sanayi ve Sağlık Bakanlığı'na iletiyoruz. Bazı konularda direk dava açıyoruz. Tüketicileri yanıltan ürünlere sağlık mevzuatına göre müdahale ediliyor, idari ceza veriliyor" dedi.

İLAÇ GİBİ SATILIYOR
Rekabet Kurumu da, şikâyetler doğrultusunda seks shopları inceliyor. Kurul yetkilileri, daha önce de 7 seks shop firmasına 6-60 bin lira arasında idari para ve reklam durdurma cezası verildiğini anımsatarak, "Tedavi amaçlı denilerek uyarıcı haplar satılıyor. Seks ürünlerini tedavi edici ilaç gibi satan seks shoplar hakkında gelen şikâyetler doğrultusunda firma bazında incelemeye alıyoruz. Yanıltıcı reklâm yapanlar hakkında idari para cezası veriyoruz. Sahte TSE damgalı ürünler de tespit edilerek, ithalat yasağı getiriliyor" değerlendirmesini yaptı.

BİZE ULAŞIN