Trichet'den diğer euro bölgesi ülkelerine de uyarı geldi

Avrupa Merkez Bankası Başkanı Jean-Claude Trichet Yunanistan'ın yanı sıra diğer euro bölgesi ülkelerinin de mali yapılarını düzeltmeleri uyarısında bulundu

Avrupa Merkez Bankası (ECB) Başkanı Jean-Claude Trichet, Yunanistan'ın yanısıra diğer euro bölgesi ülkelerinin de mali durumlarını düzenlemeleri gerektiğini söyledi. Almanya'nın önde gelen haftalık yayın dergisi Focus'a açıklama yapan Trichet, sadece Yunanistan değil diğer euro bölgesi ülkelerin birşey söylemeden, büyük bütçe açıklarını kapatmak ve ulusal mali durumlarını düzenlemeleri için gerekli adımları atması gerektiğini belirtti. İrlanda'nın bütçe açığını kapamak üzere gerekli adımları attığını ifade eden Trichet, Yunanistan'ın da 2012'de bütçe açığının yüzde 3'e çekeceği yolunda taahhütte bulunduğunu kaydetti.

BASKI DEVAM EDİYOR

Avrupa Birliği'nin (AB) zengin ülkeleri Almanya ve Fransa'nın Yunanistan'a mali yardımda bulunup bulunmayacağı konusunda açıklama yapmaktan kaçınan Trichet, her iki ülkenin Yunanistan ile çok yakın ilişkileri bulunduğunu hatırlatarak, bazı kaynak fazlası olan üye ülkelerin finans ve dış açık veren diğer üye ülkelere kaynak verebileceğini belirtti. Yunanistan hükümetinin bütçe rakamlarında yaptığı oynama ile güvenilirliğinin zedelendiğine yönelik eleştirileri değerlendiren Trichet, gerçeği yansıtmayan bütçe rakamlarını kabul etmeyeceklerini ifade etti. AB, Yunanistan'a bütçe açığını azaltıcı sıkı ve sert mali politikası uygulaması için baskı yapıyor.

BİZE ULAŞIN