AktifBank'tan 'ucuz para transferi' dönemi

Aktif Bank Genel Müdürü ve Üst Yöneticisi Önder Halisdemir, 2010'da iki ülkede daha faaliyet gösterebileceklerini belirterek, ''Bir banka satın alma veya yeni lisans alma şeklinde olabilir. Bu, birkaç ay içinde netleşir'' dedi.

Aktif Bank ve PTT işbirliğiyle hayata geçirilen, tüm bankalardan online PTT işyerlerine ve tüm online PTT işyerlerinden bankalara para transferi gerçekleştiren ''ucuz para transferi'' (UPT), düzenlenen basın toplantısıyla tanıtıldı.

Halisdemir, toplantıda yaptığı konuşmada, bankayı yeniden yapılandırma çalışmalarına değinerek, ''Biz kendi hikayemizi yazarken mevcutları taklit etmek istemedik. Çalışmalarımızı üç sac ayağına oturttuk ve bunları dantel gibi işledik. Hızlı olmak istedik. Hızlılığı çağrıştırmak için de bankanın adını Aktif Bank olarak değiştirdik'' diye konuştu.

İnsanların artık eskisi gibi banka şubelerine gitmediklerini, internet bankacılığı, çağrı merkezleri, ATM ve POS gibi hizmetlerin tüm ihtiyaçları karşılar hale geldiğini, bu nedenle müşteri sadakatinin de azaldığını ifade eden Halisdemir, şöyle konuştu:

''Artık banka şubeleri daha çok çalışmayanların, yaşlıların sosyalleşmek için gittikleri yerler haline geldi. Önümüzdeki 20 yılda banka şubelerinin en az yarısının kapanacağını veya şekil değiştireceğini düşünüyorum. Biz de internet bankacılığına, şubesiz bankacılığa olan konsantrasyonumuz çerçevesinde farklı şeyler yapmaya çalışıyoruz. Perakende bankacılıkta, doğrudan bankacılık iş modeliyle alternatif dağıtım kanallarına odaklandık. Bireysel şubesi olmadığı halde ülkemizin en yaygın bireysel bankacılık kanalı olmaya çalışıyoruz. Biz kendimize bir banka olarak değil, bankacılık lisansı olan bir pazarlama organizasyonu olarak bakıyoruz.''

-''TÜRKİYE'NİN EN YAYGIN PARA TRANSFERİ ŞEBEKESİ''-

PTT işbirliğiyle hayata geçirdikleri ''Türkiye'nin en yaygın para transferi şebekesi'' olarak tanımladığı UPT ile Türkiye'nin çok önemli bir ihtiyacının karşılanacağını, bu hizmet sayesinde iki büyük şebekenin birbirine para gönderebileceğini, para alımı yapabileceğini kaydeden Halisdemir, UPT'nin, bankacılıkta böyle bir hizmeti pahalı aldığını düşünenlerin alternatifi olacağını, gelecekte bunun kapsama alanını genişleteceklerini söyledi.

Önder Halisdemir, gazetecilerin soruları üzerine de UPT'nin uygunluğu ve ucuzluğunu ne kadar muhafaza edeceklerinin rekabet şartlarına bağlı olduğunun altını çizerek, bazı küçük esnafın üzerinde para taşımak istememesi nedeniyle parasını en yakın PTT'den banka hesabına yatırdığını, dolayısıyla bu hizmetin küçük esnaf ve KOBİ'ler için de avantaj sağlayacağını vurguladı.

-''BALKANLAR'DA YENİ BÜYÜME DOĞAL KARŞILANMALI''-

Aktif Bank'ın büyüme planlarına ilişkin sorular üzerine ise Halisdemir, Türkiye'de ilk banka bonosunu ihraç ettiklerini, bankanın varlıklarını 2,5 yılda 8,5 kat büyüttüğünü ve fonlama tarafında sıkıntı yaşamadıklarını belirterek, mevduat izni almaları halinde bunu şubesiz şekilde değerlendireceklerini kaydetti.

Bankanın Türkiye dışında Arnavutluk ve Kosova'da faaliyet gösterdiğini hatırlatan Halisdemir, ''2010'da iki ülkede daha faaliyet gösterebileceğiz. Bir banka satın almak veya yeni lisans alma olabilir. Bu, birkaç ay içinde netleşir. Bunlar netleşirse beş ülkede fiziki olarak operasyonları olan banka olacağız. Balkanlar'da yeni büyüme bizim için doğal karşılanmalı'' şeklinde konuştu.

-''AYLIK 20 MİLYON ADET FİNANSAL İŞLEM''-


PTT Genel Müdürü Osman Tural ise 170 yıldır faaliyet gösteren PTT'nin posta, finans ve lojistik olmak üzere üç temel alanda hizmet verdiğini, hizmetleri 3.775 adet işyerinde gerçekleştirdiğini ve 37 bin personel istihdam ettiğini anlattı.

Otomasyon sistemini kendileriyle çalışmak isteyen herkese açtıklarına değinen Tural, bugüne kadar 134 kurum ve kuruluşla 161 adet anlaşma yaptıklarını, bu protokoller sayesinde 2009 yılında sadece finansal alanda aylık ortalama 20 milyon adet işlem gerçekleştirdiklerini, bu sayının Aralık 2009'da 25 milyonu aştığını bildirdi.

Türkiye'de 33 ilçe, 1.002 belde ve 144 köy olmak üzere 1.179 yerde finansal hizmetlerin sadece PTT Bank'ın network ağıyla gerçekleştirildiğine dikkati çeken Tural, UPT'nin Aktifbank ile birlikte yarattıkları bir marka olduğunu vurguladı.

Osman Tural, sorular üzerine de ''PTT Matik'' sayısının şu anda 205'e çıktığını, yıl sonuna kadar 1.000'e çıkarmayı hedeflediklerini belirterek, ''2009'da PTT üzerinden dönen para miktarı 160 milyar liranın üzerindeydi. Bu yıl 200 milyar liraya yaklaşacağını tahmin ediyoruz'' dedi.

-GÜNLÜK 50 BİN LİRAYA KADAR UPT YAPILABİLECEK-

Verilen bilgiye göre, UPT ile tüm bankalara ve banka şubesi olmayan yerlere yapılacak para transferi, PTT'nin 4 bine yakın online işyeri ile gerçekleştirilebilecek.

UPT için Aktif Bank müşterisi olma şartı aranmazken, bir müşteri günlük 50 bin liraya kadar UPT yapabilecek. UPT ile PTT işyeri olan bankasız yerleşim yerlerine de para transferi gerçekleştirilebilecek.
PTT şubelerinden tüm bankalardaki hesaplara ve kredi kartlarına UPT gönderiminde 1.000 liraya kadar olan miktarlar için 7,5 lira işlem ücreti alınacak.

Aktif Bank ile PTT arasında yapılan işbirliği çerçevesinde, operasyonel maliyet düştükten sonra kalan miktar banka ve PTT arasında paylaşılacak.

BİZE ULAŞIN