Enlasyon sepetleri güncellendi

Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK), temel enflasyon göstergeleri olan Tüketici Fiyatları Endeksi (TÜFE) ile Üretici Fiyatları Endeksi (ÜFE) madde sepetleri ve madde ağırlıklarını güncellendi.

TÜİK tarafından yapılan yazılı açıklamaya göre, güncelleme sonucu oluşturulan yeni sepetler TÜFE'de 446 ürünü, ÜFE'de ise 779 ürünü kapsıyor.

Oluşturulan yeni TÜFE sepetine genç odası takımı yeni ürün olarak girerken, eski sepette yer alan yemeklik tereyağı, erkek kot mont, taşınır müzik seti ve florasan lamba ürünleri yeni sepette bulunmuyor.
Eski sepette yer alan kahvaltılık tereyağı, erkek kaban ve palto ise yeni sepette yer almaya devam edecek.
TÜFE'de ürün çeşitliliği 845 çeşitten 869 çeşide arttırılırken, eski sepette yer alan tren, vapur ve belediye otobüslerinde yeni tarifelerin kapsanmasına özen gösterildi, özel televizyonların ücretli paket yayınlarında da çeşitliliğe yer verilerek kapsam genişletildi.

Yeni TÜFE ve ÜFE madde sepetleri ve ağırlıklarıyla hesaplanacak Ocak 2010 rakamları, 3 Şubat 2010 tarihinde kamuoyuna duyurulacak ve güncellenmiş sepet ve ağırlık yapısına uygun olarak yapılacak hesaplamalar Aralık 2010 tarihine kadar devam edecek. Güncelleme çalışmaları her yıl devamlı olarak yapılacak.

BİZE ULAŞIN