Japonya'nın görünümü negatif

Kredi derecelendirme kuruluşu Standard & Poor's, Japonya'nın kredi notu görünümünü hükümetin ekonomi konusunda esnekliğini kaybetmeye başlaması sebebiyle "durağan"dan "negatif"e çekti.

Kredi notunu "AA" olarak teyit eden derecelendirme kuruluşu, hükümetin mali ve deflasyonist baskıları azaltacak tedbirleri alamaması halinde kredi notunun düşürülebileceğini kaydetti.

Açıklamada "Japonya Demokrat Partisi'nin kurduğu yeni hükümetin politikaları, mali konsolidasyonun beklentimizden daha yavaş olacağına işaret etmektedir" denildi.

Görünümün değiştirilmesinin ardından yen, dolar ve euro karşısında sert değer kaybetti. Dolar yen karşısında, gün içinde ulaştığı en yüksek seviye olan 89.53 seviyesinden 90.4 seviyesine kadar yükseldi.

Kamu borcu gayrı safi yurtiçi hasılasının iki katına yaklaşan Japonya, gelişmiş ülkeler arasında en yüksek borç seviyesine sahip olanı. Finans piyasaları ise dört aydır görevde olan hükümetin yıl ortasında yapılacak seçimlerden önce ekonomiyi güçlendirmek için kamu harcamalarını artırmasından endişe ediyor.
BİZE ULAŞIN