Komşu borç testinden alnının akıyla çıktı

Yunanistan yılın ilk tahvil ihalesinden başarıyla çıktı. 5 milyar euroluk 5 yıl vadeli tahvil ihalesine üç saatte 25 milyar euronun üzerinde talep geldi

300 milyar euroyu aşan kamu borcu nedeniyle iflasın eşiğine gelen ve bütçe açığındaki hızlı artış ile başetmeye çalışan Yunanistan, piyasaların güvenini yeniden kazandı. Yunanistan'ın dün düzenlediği 5 yıl vadeli gösterge tahvil ihalesine bir saatten kısa bir süre içinde 9 milyar euro, dört saatte 25 milyar euro talep geldi. Faizlerin yüzde 6'ya dayanması yoğun talepte etkili oldu. 3-5 milyar euro elde edilmesi beklenen satışın ilgi üzerine 8 milyar euroya çıkarılacağı açıklandı. Atina'nın beş yıllık tahvilleri için yatırımcılardan gelecek talep, bütçe açığını finanse edip edemeyeceğine ilişkin bir test olarak görülüyordu. Atina 20 Ağustos 2015 vadeli tahvil satışı için Credit Suisse, Deustche Bank, Eurobank EFG, Goldman Sachs, Morgan Stanley ve National Bank of Greece'e yetki vermişti.

İHALE EUROYU ZIPLATTI
Komşu'nun yılın ilk büyük tahvil ihalesine gelen yoğun talep, bu yıl 53 milyar euroyu bulması beklenen finans ihtiyacını nasıl karşılayacağı konusundaki endişeleri azaltırken, euroya dolar karşısında değer kazandırdı. Geçen hafta dolar karşısında altı ayın en düşüğüne inen euro dün 1.4130'a çıktı. Tahvil ihalesine yoğun talep uluslararası kredi derecelendirme kuruluşu Moody's'i etkilemedi. Aralıkta Atina'nın tahvil notunu A1'den A2'ye indiren Moody's yoğun talebin notun yükseltilmesi için yeterli olmadığını açıkladı. Yunanistan'ın bütçe açığı 2009'da gayrı safi yurtiçi hasılanın yüzde 12.7'sine, Avrupa Birliği'nin izin verdiğinin 4 katına ulaştı.

BİZE ULAŞIN