Aktifbank ve PTT el sıkıştı EFT’de ucuz dönem başladı

Aktifbank ile PTT para göndermek isteyenlerin gözdesi EFT'de yeni bir dönem başlattı. "Ucuz Para Transferi" (UPT) adını taşıyan hizmet sayesinde isteyen herkes PTT iş?yerlerine ve PTT işyerlerinden tüm bankalara online olarak günlük 50 bin TL'ye kadar para transferi yapılabilecek. Bin TL'ye kadar olan işlemin maliyeti 7.5 lira olacak. Bankasız yerleşim yerlerinde de yine PTT aracılığı ile UPT yapılabilecek. UPT'nin tanıtımı için düzenlenen basın toplantısında konuşan Aktif Bank Genel Müdürü Dr. Önder Halisdemir, teknolojik alandaki gelişmelerin bankacılığı şubelerde yapılan bir hizmet olmaktan çıkardığına dikkat çekerek, Aktif Bank'ın "doğrudan bankacılık" stratejisinin de bu şekilde doğduğuna işaret etti.

İKİ BÜYÜK ŞEBEKE BAĞLANDI
"Türkiye'nin en yaygın para transferi şebekesi'' olarak tanımladığı UPT ile Türkiye'nin çok önemli bir ihtiyacının karşılanacağına dikkat çeken Halisdemir, UPT'nin, bankacılıkta böyle bir hizmeti pahalı aldığını düşünenlerin alternatifi olacağını, gelecekte bunun kapsama alanını genişleteceklerini söyledi. Halisdemir, şunları söyledi: " Eskiden PTT'lerden para transferi ancak PTT işyerlerine, bankalardan para transferi de ancak bankalara yapılabilmekteydi. UPT sayesinde bu iki büyük şebeke birbirine para gönderebilir hale geldi. Bu şekilde vatandaşlar banka şubesi olmayan yerlere veya yerlerden para gönderimi ve alımı yapabilecek. Bunun dışında bankalarından bu hizmeti pahalı aldıklarını düşünenler varsa ucuz ve son derece yaygın bir alternatiflerinin olduğunu bilecekler. İnanıyorum ki gelecekte ülkemizde çoğu vatandaşımızın bir UPT hesabı olacaktır."

'Yurtdışında iki ülkede banka alabiliriz'
HALİSDEMİR, toplantının ardından basın mensupların sorularını yanıtladı. Aktif Bank'ın büyüme planlarına ilişkin sorular üzerine ise Önder Halisdemir, Türkiye'de ilk banka bonosunu ihraç ettiklerini, bankanın varlıklarını 2.5 yılda 8.5 kat büyüttüğünü ve fonlama tarafında sıkıntı yaşamadıklarını belirterek, mevduat izni almaları halinde bunu şubesiz şekilde değerlendireceklerini kaydetti. Bankanın Türkiye dışında Arnavutluk ve Kosova'da faaliyet gösterdiğini hatırlatan Halisdemir, "2010'da iki ülkede daha faaliyet gösterebileceğiz. Bir banka satın almak veya yeni lisans alma olabilir. Bu, birkaç ay içinde netleşir. Bunlar netleşirse beş ülkede fiziki olarak operasyonları olan banka olacağız. Balkanlar'da yeni büyüme bizim için doğal karşılanmalı" şeklinde konuştu.

PTT'nin işlem hacmi 161 milyar TL
TOPLANTIDA konuşan PTT Genel Müdürü Osman Tural da, ilçe, belde ve köylerden oluşan toplam bin 179 yerde PTT haricinde bir ağın olmadığını belirterek, "Yeni uygulama kapsamında banka ile para transferi ilk defa oluyor" dedi. İşlem adedinde 2009'da 25 milyonu aştıklarını kaydeden Tural, geçen yıl PTT üzerinden dönen para miktarının 161 milyar lira olduğunu, 2010'da da 200 milyar lira hedeflediklerini söyledi. Türel, 205 olan PTT matik sayısını da yıl sonunda 1,000'e çıkarmayı hedeflediklerini kaydetti.

BİZE ULAŞIN