"Bakan itiraf etti"

Sağlık ve Gıda Güvenliği Hareketi Genel Başkanı Kemal Özer, Tarım ve Köyişleri Bakanının, genetiği değiştirilmiş organizmalı (GDO) ürünleri yasaklamadıklarını resmen itiraf ettiğini belirtti.

Özer, yaptığı yazılı açıklamada, GDO yönetmeliğinin yayınlanmasından sonra Sağlık ve Gıda Güvenliği Hareketinin yönetmeliğin yürürlüğünün durdurulması ve iptali için, Danıştaya dava açtığını ve Danıştayın da yönetmeliğin yürürlüğünü durdurduğunu anımsattı.

Yönetmelikle ilgili davanın halen devam ettiğini belirten Özer, buna karşın bakanlığın yönetmeliği 2 defa değiştirdiğini, her iki değişikliğin de toplumun istekleri yönünde değil, GDO lobilerinin istekleri çerçevesinde ''kapsam genişletilmesi'' şeklinde yapıldığını savundu.

GDO tartışmaları devam ederken, ''kırmızı kitap'' gibi saklanan ''Ulusal Biyo Güvenlik Yasa Tasarısı''nın ani bir kararla TBMM'ye sevk edildiğini ifade eden Özer, 19 Ocakta komisyon görüşmeleri başlayan GDO yasasının toplumsal beklentilerin aksine, AK Partili milletvekillerince ''GDO'nun ekimine izin verilmesi'', MHP'li milletvekillerinin ''GDO'culara yönelik uygulanacak ihlal cezalarının hafifletilmesi'', CHP'li milletvekillerinin ''yasanın ivedilikle çıkartılması'' yönündeki görüş ve önergelerinin ''siyasetin yeni ortak paydası'' olarak ortaya çıktığını kaydetti.

''HİBRİT VE GDO KARŞISINDA ATOM BOMBASI DAHA MASUM KALMAKTADIR''

Özer, Tarım ve Köyişleri Bakanı Mehdi Eker'in, GDO yönetmeliği tartışmaları sırasında, bazı milletvekillerinin TBMM Başkanlığına sundukları soru önergesine, verdiği yazılı cevapta, bugüne kadar dile getirdiğinin aksine, GDO'yu yasaklamadıklarını, ''Yasa, GDO üretim alanlarında kısıtlama getirmektedir'' cümlesiyle bunu açıkça itiraf ettiğini belirtti.

Özer, Eker'in ayrıca, GDO'nun ekimi konusunda açık kapı bıraktığını, GDO'lu ürünlerin bazılarına izin vereceklerini bazılarına da izin vermeyeceklerini açıklayarak, bugüne kadar kamuoyuna gerçeği söylemediklerini de açıkça itiraf ettiğini savundu.

Başta Tarım ve Köyişleri Bakanı olmak üzere siyasi iradenin, kamuoyuna GDO konusundaki samimi görüşünü açık yüreklilikle açıklayamadığını iddia eden Özer, şunları kaydetti:

''Anadolu tabiriyle sürekli çalıyı dolanmaya çalışmakta ama bunda da başarılı olamamaktadır. Tarım ve Köyişleri Bakanlığının gerçek planı: Tohum, zorla tür içi gen transferiyle hibritleştirilip ve yine zorla gen değişikliğiyle GDO'lu hale getirilerek, insanlığın ortak mülkü olmaktan çıkarılıp, küresel, emperyalist ve kapitalist şirketlerin özel mülkiyetine geçirilmesini sağlamaktır.

Sağlıksız ilaç ve gübrelerle tüm canlıların ve çevrenin sağlığının bozulmasına ve de aşırı petrol tüketimine neden olan hibriti tohumu masum ve iyi bir iş gibi savunurlarken, aynı ve daha fazla sorunlara neden olan GDO konusunda ise gerçeği örtmeye çalışmaktadırlar. Hibrit ne ise GDO odur, GDO ne ise hibrit de odur. İkisi de hem siyasi hem ekonomik hem sağlık hem de devletlerin ve milletlerin bağımsızlığı açısından dünyanın kurulduğu günden bu yana insanlığın karşı karşıya kaldığı en büyük tehlikedir. Bilinmelidir ki, hibrit ve GDO karşısında atom bombası daha masum kalmaktadır.''

BİZE ULAŞIN