'Dünya krizden hızla çıkıyor' diyen IMF büyüme tahminini yükseltti

Uluslararası Para Fonu (IMF) küresel ekonomi için ekim ayındakinden daha pembe bir tablo çizerek 2010 büyüme tahminini yüzde 3.1'den yüzde 3.9'a çıkardı

2010 için ilk kez Ocak 2009'da açıkladığı büyüme tahmini bir yıl içinde beş kez revize eden Uluslararası Para Fonu (IMF) dün açıkladığı raporda daha pembe bir tablo çizdi. Küresel finansal kriz sonrasında görülen toparlanmanın beklenenden daha güçlü olduğunu belirten Fon dünya ekonomisi için 2010 yılı büyüme tahminini yüzde 3.1'den yüzde 3.9'a çıkardı. Dün yayımlanan Dünya Ekonomik Görünümü raporunda 2011'de büyümenin daha da güçlenerek yüzde 4.3'e yükselmesinin beklendiği kaydedildi.

SERMAYE GİRİŞİ ENDİŞE YARATIYOR

Raporda küresel finans sisteminin istikrar kazandığ, ancak çoğu gelişmiş ülkedeki finans sisteminin kırılgan bir durumda olduğu, gelişmekte olan ekonomilere sermaye girişinin ise endişe yaratmaya başladığı kaydedildi.Fon bazı ekonomistlerin aksine Çin'de piyasa balonu oluştuğu yönünde bir endişe taşınmadığını açıkladı. Dünya Ekonomik Görünümü raporunda "Küresel toparlanma daha önceki tahminlerden daha kuvvetli bir başlangıç gösterdi, ancak toparlanma dünyanın farklı bölgelerinde farklı hızlarda gerçekleşiyor" denildi. Gelişmiş ekonomilerdeki toparlanmanın zayıf seyretmesinin beklendiğini kaydeden IMF, yüksek işsizlik ve borç seviyelerinin ekonomi politikaları açısından zorluk yarattığını belirtti.

GÜVENİLİR STRATEJİ GEREKLİ
IMF büyümenin önemli bir bölümünün gelişmekte olan ülkelerden kaynaklanacağını belirterek canlandırma paketlerinin kalkması ile gelişmiş ülkelerin büyüme hızının güç kaybedeceği uyarısını yineledi. Fon ayrıca, yeni bir finansal istikrarsızlık ya da enflasyon endişesini azaltmak için daha güvenilir bir strateji tasarlanması çağrısında bulundu. IMF 2010 için tam 5 kez büyüme tahmini açıkladı. Ocak 2009'daki ilk tahminde dünya ekonomisinin 2010'da yüzde 3 büyüyeceği öngörüldü. Bu tahmin Nisan 2009'da yüzde 1.9'a düşürüldü. Temmuzda beklentileri iyimserleşmeye başlayan Fon küresel büyüme tahminini yüzde 1.9'dan yüzde 2.5'e yükseltti, ekim ayında da büyüme beklentisini yüzde 2.5'ten yüzde 3.1'e çıkardı.

BİZE ULAŞIN