Ergün, 'El Turco' ile çifte vergiyi Embraer'le motor satışını konuştu

Bakan Ergün, Brezilya temasları sırasında çifte vergilendirmenin kaldırılması ve Latin Amerika ülkeleri ortak pazarı MERCOUSOR ile serbest ticaret anlaşması sözü aldı

TÜRKİYE ile Brezilya yakınlaşmasında atılan adımların sonuncusu, çifte vergilendirmenin kaldırılması ve Latin Amerika ülkeleri arasındaki gümrük birliğine (MERCOUSOR) Türkiye'nin de dahil edilmesine yönelik çalışmaların hızlandırılması olacak. Brezilya'da bulunan Sanayi ve Ticaret Bakanı Nihat Ergün, Brezilya Ticaret ve Sanayi Bakanı Miguel Jorge ile yaptığı görüşme sonrası bilgi verdi. Ergün, 2 milyar dolara sıkışan iki ülkenin, ticaretin karşılıklı yatırımlarla güçlendirilmesi yönünde adımlar attığını söyledi.

SERBEST TİCARET 2010'DA

Başbakan Erdoğan'ın da mayıs sonunda gerçekleştirmeyi planladığı Brezilya ziyareti öncesinde ekonomik ilişkilerde yeni bir dönem başlatacak iki önemli söz aldıklarını aktaran Ergün, bu konuları şöyle açıkladı: "Brezilya Sanayi Bakanı ile görüşmemizde iki ülke arasındaki ticaret hacminin gelişmesinin önündeki çifte vergilendirme engeli ile serbest ticaret anlaşmasının imzalanması konusunda 2010 içinde somut adım atacaklarının teminatını aldık. Brezilya'da ekim ayında devlet başkanlığı seçimleri var. Devlet Başkanı Lula da Silva'nın görev süresinin bitimine kadar çifte vergilendirmenin önlenmesi anlaşması imzalanacak. Ayrıca, Brezilya'nın haziranda MERCUSOR dönem başkanlığı sırasında da serbest ticaret anlaşması imzalanacak. Brezilya hükümeti, MERCUSOR'u oluşturan Arjantin, Paraguay ve Uruguay'ı da ikna ederek, serbest ticaret anlaşmasının bu yıl imzalanacağının güvencesini verdi."

Jorge: Tek endişem Türk futbolcuların bizi yenmesi
ÜLKE Brezilya olunca kaçınılmaz olarak futbol da konuşuldu. Kendisine 'El Turco' denildiğini, dedesinin 1883'te Lübnan'dan geldiğini belirten Brezilyalı Bakan Miguel Jorge, THY ile Türkiye'ye geleceğini söyleyip, ekledi: "Türk futbolunun kalitesi çok arttı ve güçlendi. Tek endişem Türkiye'deki futbolcuların çok güçlenip Dünya Kupası'nda bizi yenmesi." Bakan Ergün de Türkiye'de Brezilya'ya sempati olduğunu belirterek "Türkiye'de 40'ın üzerinde Brezilyalı futbolcu var. Ekonomide de işbirliğinin artması gerekiyor" dedi.

Etanol yakıt teknolojisi incelenmeli
ERGÜN, Brezilya'da General Motor'u da ziyaret etti. GM Brezilya Başkanı Jaime Ardila ile biraraya gelen ve fabrikada inceleme yapan Ergün, Brezilya'da kullanılan Flexi motor teknolojisini de inceleme fırsatı bulduklarını belirterek, "Bu teknoloji sadece etanol ve benzin-etanol karışımı yakıtla çalışmaya imkan veriyor. Hibrid ve elektrikli araç teknolojisi dışında bir başka seçenek de etanol yakıtlı otomotiv teknolojisi olabilir. Türkiye'de incelemeye değer bir konu" dedi.
BİZE ULAŞIN