Le Monde: Avrupa'nın 4'üncü büyük havayolu THY krize meydan okuyor

Fransa'nın saygın gazetelerinden Le Monde, havacılık devlerinin küçüldüğü bir ortamda THY'nin yolcu sayısını yüzde 11 artırdığına dikkat çekerek, "THY kriz tanımıyor" yorumunu yaptı

FRANSIZ Le Monde gazetesi, Avrupa'daki hava trafiği geçen yıl yüzde 6 gerilerken THY'nin yolcu sayısını yüzde 11'lik bir artışla 25.1 milyona cıkarttığına işaret ederek, "Avrupa'nın 4. büyük havayolu şirketi kriz tanımıyor" diye yazdı. Gazete, "Büyükelçi olarak aktör Kevin Kostner'in yer aldığı dünya çapındaki bir kampanyadan sonra Türk Havayolları gezegenin en medyatik iki futbol klubü olan Bercelona ve Manchester'in sponsorlarından biri olmak için birkaç milyon euroluk yatırımı yaptı" yorumunu da yaptı. Haberde ayrıca THY'nın uçtuğu yabancı kentlere, Sao Paulo gibi 9 yeni kent eklediğine, 20 yeni Airbus uçağını ısmarladığına dikkat çekilerek şöyle denildi: "Bu hızlı büyüme, Türkiye'deki havayolu sektörünün gelişimine eşlik ediyor. Turizm büyüyor. 2008 yılında 26 milyon yabancı turisti ağırlandı. Türk hükümeti, 2010'da 30, 2020'de ise 50 milyon turisti hedefliyor." THY'nin faaliyetleri sırasında "Türk ekonomisinin güçlü noktalarından yararlandığı" belirtilirken "Ankara nerede yatırım yapıyorsa, ortaklıklar kuruyorsa ve büyükelçilikler açıyorsa, THY İstanbul ile aralarında sefer başlatıyor. Birkaç aydan beri yeni müşterileri çekmek amacıyla Türkiye'de sağlık turizmi promosyonunu da yapıyor. 2008'de Star Alliance'ya katılarak Lufhansa ile ortaklıklarını kurdu ve yapısal maliyetlerini düşürdü" denildi.

Fransızlar izlenen maaş politikasını eleştirdi
SADECE bütçe şirketlerinden Ryan Air'in koltuk başına daha düşük bir maliyetini sağlamayı başardığına işaret eden Le Monde, bunun kısmi bir izahı olarak da "Türkiye'deki zayıf sendika hakları" ile şirketin 12 bin 500 çalışanın maaşları düzeyini gösterdi. "Sağlanan kârlara rağmen, büyüme yıllarında maaşların pek artırılmadığını, 11 eylül 2001'in ardından da krizin etkilerini azatlamak amacıyla maaşlarda yüzde 10'luk bir indirime gidilmesine kabul edildiğini" kaydetti.

BİZE ULAŞIN