Maliye'ye duble vergi ödeyecek sanal cep operatörü ölü doğuyor

Sanal cep telefonu operatörlüğü için yetkilendirme onaylandı ama çifte vergilendirme sorunu çözülemedi

CEP telefonu operatörlerinin altyapısını kullanarak hizmet verecek sanal cep telefonu operatörlüğü çifte vergilendirme nedeniyle sakat doğdu. Sanal cep telefonu operatörlüğü için yetkilendirme Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurulu (BTK) tarafından onaylandı ancak çifte vergilendirme sorunu çözülemedi. Maliye Bakanlığı'nın geri adım atmaması nedeniyle sanal mobil operatörleri iki defa hazine payı ödemek zorunda kalacak. Bu da mobil operatörlere göre sanal operatörlerin en az yüzde 7 daha fazla vergi ödeyeceği anlamına geliyor. Duble vergi nedeniyle sanal operatörlerin yetki almaya yanaşmayacağı ifade ediliyor. BTK yetkilileri, "Maalesef çocuk ölü doğacak" dedi.

YENİ NUMARALAR GELİYOR

BTK ayrıca sanal mobil operatörler için verilecek numara boklarını da belirledi. Sanal mobil operatörlere 510 ile 520 arasındaki numaralar verilecek. Sanal operatörler en az 100 numara alacak ve bunun için 15 lira ödeyecek. Yani bir numara için sanal operatör BTK'ya 15 kuruş ödeme yapacak.

Sanal operatör nedir?
SANAL operatörler, Turkcell, Avea ve Vodafone şirketlerinden biriyle anlaşarak toplu görüşme süresi satın alıyor. Aldıkları bu görüşme haklarını müşterilerine kullandırıyor. Sanal operatörlük özel tüketici gruplarına hitap etmek isteyen işletmelerce tercih ediliyor.

BİZE ULAŞIN