Randevu Tekel işçileri için umut ışığı yaktı

Başbakan Erdoğan, Türk-İş yöneticilerine perşembe gününe randevu verdi. Türk-İş Başkanı Kumlu "Sonuç alınamaması halinde 3 şubat'ta üretimden gelen gücümüzü kullanma kararı aldık" dedi

Başbakan Tayyip Erdoğan'ın yarın akşam saat 18.00 için verdiği randevu, TÜRK-İŞ Genel Merkezi önündeki eylemleri 43'üncü gününü dolduran Tekel işçilerine umut oldu. Tekel işçileri, eylemlerini Türk-İş önünde dün de sürdürdü. Açlık grevine yeniden başlama ve "Genel grev" taleplerini yenileyen işçiler, konfederasyonun alacağı kararı beklerken, hükümetle Türk-İş arasında temas sağlandı. Türk-İş yönetimi, önceki gün Başbakan Erdoğan'dan randevu istedi. Başbakan Erdoğan, TBMM AK Parti grubundan çıkışında kendisine yöneltilen soru üzerine, Türk-İş ile daha önce görüştüğünü, yeniden görüşmeye de sıcak baktığını söyledi. Erdoğan, "Benim için o noktada bir mani yok" dedi. Tekel işçilerinin beklediği randevu ise akşam saatlerinde geldi. Erdoğan, Türk-İş yöneticilerine yarın saat 18.00 için randevu verdi. Böylece Tekel işçilerinin sorunlarının çözümü için umut ışığı doğmuş oldu.

KUMLU : OLUMLU BULDUK

6 işçi ve memur sendikaları konfederasyonunun dün akşam aldığı kararı açıklayan TÜRK-İŞ Başkanı Mustafa Kumlu da, Başbakan Erdoğan'ın, Tekel işçilerinin sorununu görüşmek için randevu vermesini olumlu bulduklarını söyledi. Kumlu, konfederasyonların, hükümetle yapılacak görüşmelerden bir sonuç alınamaması halinde, 3 Şubat Çarşamba günü üretimden gelen güçlerini kullanma kararı aldıklarını söyledi. Kumlu, "Genel grev ifadesi yanlış değerlendiriliyor. Genel grevin şartları farklı. Biz 'genel grev' değil 'eylem' diyoruz" dedi.

Açlık grevi cuma gününe ertelendi
TEKEL işçilerinin, daha önce açıklanan ve dün akşam saat 17.00'de yeniden başlayacağı belirtilen açlık grevi, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın Türk-İş yöneticilerine yarın akşam saat 18.00'de verdiği randevu dolayısıyla ertelendi. Başbakan Erdoğan ile perşembe günü yapılacak görüşmeden sonuç alınamaması halinde, Tekel işçilerinin 29 Ocak Cuma günü açlık grevine yeniden başlayacağı bildirildi.

Erdoğan: El insaf, simidi bölmek de ne demek!
AK Parti grup toplantısının basına kapalı bölümünde, Tekel işçilerinin durumu görüşüldü. İşçilerin "Bir simidi dörde bölüp yiyoruz" sözlerine atıfta bulunan Erdoğan, "El insaf, simidi bölmek de ne demek? Onlara asgari ücret alan işçilerinden de vergilerinden alınan paralarla gayet iyi ücretler veriliyor. Aynı maaşlarını almaya devam ediyorlar" dedi. Çalışma Bakanı Ömer Dinçer de, "Biz kimseyi kapı dışı etmedik" dedi. Araya giren Erdoğan, "Kapı dışı etmek ne demek, bizim literatürümüzde öyle bir laf yok, böyle şeyleri duymak istemiyorum, biz herkesi kucaklıyoruz" uyarısı yaptı.

Şimşek: 72 milyonu düşünmek zorundayız
MALİYE Bakanı Mehmet Şimşek, Ulaştırma Bakanı Binali Yıldırım ile Tuzla'da "M/T Atlantik Glory'' adlı kimyasal tankerin denize indirilişi törenine katıldı. Şimşek, burada basın mensuplarının Tekel işçileriyle ilgili, "Merhamet açıklamanız tepkiye neden oldu" sözleri üzerine, "Hükümetimizden önce 4C diye bir şey yoktu. Önceki özelleştirmelerde binlerce işçi kapının önüne kondu. Biz, 4C yasasıyla çalışma süresini 10 aydan 11 aya çıkardık. Maaşlara yüzde 30 zam yapıldı. Ülkenin kaynakları kısıtlı, 72 milyonun hakkını düşünmek zorundayız. Bu konuda daha fazla söyleyecek bir şey yok'' dedi.

EMEKÇİNİN TÜRBANLISI DA HAK ARAR
Bir grup kadın Tekel işçisi, Sakarya Caddesi'ne yürüdü. İşçilerden Songül Aydın, "Sayın Başbakan diyor ki 'türbanlı kadınları getirmişler, mikrofon veriyorlar'. Emekçinin türbanlısı da hak arar'' dedi.

DESTEK İÇİN RESTORANDA EYLEM
İşçilere destek için Taksim'deki bir restoranda eylem yapan SDP'li gruptan 23 kişi gözaltına alındı. 'Hepimiz Tekel işçisiyiz" diyen bazı eylemciler kendilerini terasın korkuluklarına zincirledi.

BİZE ULAŞIN