Teknosa perakendede Sabancı'nın baş tacı oldu

Sabancı Holding Perakende Grup Başkanı Haluk Dinçer, gruptaki üç perakende şirketinin toplam cirosunun 4.2 milyar lira olduğunu söyledi. Dinçer, "Üç şirket arasında en başarılı operasyon Teknosa oldu" dedi

Çarşamba 27.01.2010
ABONE OL
Bünyesinde Carrefoursa, Diasa ve Teknosa'yı bulunduran Sabancı Holding Perakende Grubu'nun Başkanı Haluk Dinçer, 2009'un zor bir yıl olduğunu buna rağmen perakende grubu olarak yılı 4.2 milyar TL ciro ile kapattıklarını söyledi. 2009 yılında üç şirketlerine toplam 180 milyon lira yatırım yaptıklarını belirten Dinçer, "2010'a umutla bakmak, yatırım yapmak, istihdam yaratmak istiyoruz" dedi. Dinçer şöyle konuştu: "2010'da Türkiye'nin arkasında global ekonominin itici güç artık yok. Hükümetin orta vadeli programı hiç de iddialı hedefler içermiyor. 2010, 2011 ve 2012 için hedeflenen yüzde 3.5, yüzde 4 ve yüzde 5 büyüme hedeflerini aşmak zorundayız. Türkiye'nin gündeminde ekonomiyi görmek istiyoruz. Şu an Türkiye'de yatırım ortamının iyi olduğunu söylemek oldukça güç." 2009'dada modern perakendecilerin satışlarındaki ve kar oranlarındaki baskıya rağmen satış alanlarını yüzde 16 oranında artırdığını belirten Dinçer, "Türkiye bu krize modern perakende ile direndi ve direnmeye devam ediyor. Ben bu direnç karşısında şapkamı çıkarıyorum" dedi.

TEKNOSA KÂR ETTİ

Perakende grubu içerisinde Teknosa'nın başarısının diğer iki şirketin önünde olduğuna dikkat çeken Dinçer, Teknosa'da 2009 yılını hedeflerin üzerinde bir kârlılıkla kapattıklarını ifade etti. Teknosa Genel Müdürü Mehmet Nane ise 2009'da kriz nedeniyle sektörün yüzde 13 seviyesinde daraldığını buna rağmen Teknosa'nın yüzde 12 olan pazar payını 4 puan artırarak 16'ya çıkardığını söyledi.

'Modern perakendeciliği iyi anlatamadık'
DİNÇER, çok tartışılan zincir mağazalara ilişkin yasa tasarısı ile ilgili, "Anlıyorum ki biz modern perakendeciliğin Türkiye'ye olan katkılarını iyi anlatamamışız. Hükümetin birkaç hafta önce gündemine bu yasayı yeniden almasını bir talihsizlik olarak değerlendiriyorum. Ama bunda bizim suçumuz var" dedi.

"Büyük dalgalar büyük kaptanlar yaratır"
"BÜYÜK dalgalar, büyük kaptanlar oluşturur. Sektör yüzde 13 küçülürken, Teknosa yüzde 15 civarında büyüdü" diyen Mehmet Nane, 2009'da teknoloji marketlerinde yapılan her 100 liralık satışın yüzde 50'sinin Teknosa mağazalarında gerçekleştiğini söyledi. Nane, "2010'da açacağımız 30-35 mağazaya 10 milyon dolar yatırım yapacağız. 2009'da milyar liralık şirket olduk 2010'da milyar dolarlık şirket olmayı hedefliyoruz" dedi.