2 bin 500 katılımcı açgözlülüğü masaya yatırdı

Davos Zirvesi'nin ilk gününe bankacılık sisteminde reform tartışmaları damgasını vurdu. Sarkozy, bankacıları açgözlülükle suçlayan Obama'nın vergi ve kısıtlama öngören planına destek verdi

Ekonominin ve siyasetin beyin fırtınası buluşmalarından Dünya Ekonomi Forumu'nun 40'ıncı yıl toplantısı İsviçre'nin Davos kasabasında dün başladı. 90 ülkeden 2 bin 500 kişinin katıldığı 31 Ocak'a dek devam edecek zirvenin ilk gününe bankacılık sisteminde reform tartışmaları ve uyarılar damgasını vurdu. Forumun açılış konuşmasını yapan Fransa Cumhurbaşkanı Nicolas Sarkozy, ABD Başkanı Barack Obama'nın büyük bankalar için vergi ve bazı kısıtlamalar öngören planına destek verdi.

'ARTIK HOŞGÖRÜ BİTTİ'
Küresel mali krize yol açan durumun tekrarlanmaması için, yeni finansal kurallar ve idari ödeme sınırları dahil, daha sıkı düzenlemeler yapılması çağrısında bulunan Sarkozy "Bankacılık sistemi düzenlemesini ve finansal kuralları değiştirmezsek riskler çok büyük olacak'' dedi. Sarkozy iş ve sermaye yaratılmasıyla ilişkisi olmadığı zaman ölçüsüz kazançların ve ödeme paketlerinin daha fazla hoşgörüyle karşılanamayacağını söyledi. "Dünyanın durumunu iyileştirme: yeniden düşünme, yeniden tasarlama, yeniden inşa etme" temasıyla toplanan zirvede iş dünyasının liderleri, ABD Başkanı Barack Obama'nın geçtiğimiz hafta açıkladığı büyük bankalar için vergi ve bazı kısıtlamalar öngören planına atıfta bulunarak, finans sektörüne baskı yapılması yolundaki popülist önlemlerin, toparlanmayı zedeleyebileceği uyarısında bulundu.

ZİRVEYE İNTİHAR GÖLGESİ

PricewaterhouseCoopers'ın (PwC) CEO Anketi de iş dünyasının en çok endişelendiği konulardan birinin yüzde 60 ile aşırı düzenlemeler olduğunu ortaya koydu. Reform tartışmalarının damgasını vurduğu zirve Davos kasabasının 26 yıllık polis şefi 61 yaşındaki Markus Reinhardt'ın zirvenin başlamasından bir gün önce otel odasında ölü bulunmasıyla gölgelendi. Polis şefinin intihar etmiş olma olasılığının yüksek olduğubelirtildi. Öte yandan Davos'a rakip çıktı. 13 yıl Davos Zirvesi'ni organize eden Richard Attias, Davos'a rakip olacak New York Ekonomik Forumu'nun ilk zirvesini 22-24 Haziran'da gerçekleştireceğini açıkladı.

Kahin: Euro Bölgesi parçalanabilir
KRİZ öncesindeki uyarıları ile ünlenen ekonomist Nouriel Roubini ise Euro Bölgesi'nin dağılacağını öngördü. Yunanistan'dan daha büyük problem olarak gördüğü İspanya'nın da Euro Bölgesi için tehdit içerdiğini söyleyen Roubini "Belki bu yıl veya iki yıl sonra değil ama para birliğinde dağılma yaşanabilir" dedi. Bazı ülkelerin para birliğinden çıkabileceğini söyleyen Roubini, "Bu, tek para birliğinin ilk gerçek testi" dedi. Kahin, Obama'nın bankacılık önerilerine ise olumlu yaklaştı. Roubini, ticari bankacılık ve yatırım bankacılığının ayrılmasını önerdi.

BİZE ULAŞIN