Apple'ın 'tablet'i doğdu Jobs ismini iPad koydu

Apple, çılgınlık yaratan iPod ve iPhone'dan sonra yeni bir akım yaratma iddiasını tablet bilgisayarı iPad ile deneyecek. Apple'ın CEO'su Jobs'ın tanıttığı iPad 499 $'dan satılacak

Apple'ın tablet bilgisayarı nihayet tüketicilerin karşısına çıktı. Görüntüsü itibariyle dev bir iPhone'u andıran iPad, 499 dolardan satışa sundu.

iŞTE BİLGİSAYARDA DEVRİM YARATAN iPAD

Apple CEO'su Steve Jobs, internet sitelerinde daha piyasaya çıkmadan tartışılan yeni tablet bilgisayarı iPad'i San Francisco'daki Yerba Buena Center'da kutusundan çıkardı. Steve Jobs yeni oyuncağı tablet bilgisayarın sunumunu yaptı. Jobs, her zaman olduğu gibi siyah kazağı ve kot pantalonu ile sahneye çıktı. Toplantıyı izlemeye ABD başkan adayı Al Gore da katıldı. Jobs'ın 'hayatımın ürünü' diye adlandırdığı tablet bilgisayar iPod ve iPhone'da olduğu gibi tasarım ve servisleri ile dikkat çekiyor. Dokunmaktik ekranı iPod Touch'a çok benziyor ve ekrana dokunuşu tanıyor ve iPhone'da olduğu gibi sanal tuştakımı ile yazı yazılıyor.

NE İŞE YARAR?

Apple iPad film, video, fotoğraf, navigasyon, elektronik kitap, oyun uygulamaları kullanılıyor. iBook uygulaması Amazon Kindle'a benziyor. Apple iBook'ta Penguin, MacMillian, Hachette gibi yayın evleri ile anlaşmalı çalışıyor. Elektronik kitaplar, müzik, video ve TV programlarında olduğu iTunes üzerinden satılacak. Jobs, wifi'li modellerin 60 gün, 3G'li modellerin 90 gün içinde piyasada olacağını açıkladı. Apple iPad'i kontratlı olarak satmak için AT&T ile görüşmelerini sürdürdüğünü açıkladı.

İşte Apple'ın tableti
Ekran: 9.7 inç LED dokunmatik
Ağırlık ve incelik: 670 gram ağırlığında 1.25 santim kalınlığa sahip. Bu özellikleriyle netbooklardan daha iyi.
Pil süresi: Kullanılan uygulamalara göre değişmekle birlikte 10 saat video ve 1 hafta bekleme süresine sahip.
Fiyatı: Başlangıç fiyatı 499 dolar açıklandı.
İletişim: WiFi (kablosuz ağ bağlantısı) yanında bluetooth desteği var.
Depolama kapasitesi: 16 GB ile 64 GB depolama alınına sahip.
İşlemci: 1Ghz Apple A4.
Diğer özellikler: İvme ölçer, pusula, hoparlör ve mikrofon.

ARTILARI
Dokunmatik ekranı cepteki kolaylığı dizüstüne taşıyor. Mobil kullanım için oldukça rahat. Sadece 670 gram. Elektronik kitap uygulaması iBook, zengin kütüphaneyi sunuyor

EKSİLERİ
iTunes internet servisi Türkiye'de olmadiği için müzik, video veya kitapları yasal olarak satın almak imkansız Üstünde kamerası yok Başlangıç üründe 3G iletişim özelliği yok, seçenekli olarak var.

829 dolara kadar çıkıyor
16, 32 ve 64 GB depolama kapasitesi ve WiFi ile 3G özelliğine göre kategorize edilen ürünlerin başlangıç fiyatı 499 dolar. 64 GB ve hem WiFi hem de 3G özelliği bulunan en yüksek modelinin fiyatı ise 829 dolar.


BİZE ULAŞIN