Kundaktaki internet TV'ye iletişim vergisi darbesi

Maliye, internet altyapı teçhizatından Özel iletişim, IP ve Web TV'den haberleşme vergisi istedi. Vergi şaşkını sektör oyuncularının bazıları lisansını iade etmeyi planlıyor

Perşembe 28.01.2010
ABONE OL
KAYNAK arayışındaki Maliye, bu kez telekom sektörünün kapısını çalmaya hazırlanıyor. Telefon konuşmaları üzerinden alınan vergilerin düşürülmesini bekleyen sektör Maliye Bakanlığı'nın yeni vergileriyle şoka girdi. Maliye, internet altyapı teçhizatından Özel iletişim Vergisi (ÖİV), hazırlık aşamasındaki IP Tv ve Web Tv'den de haberleşme vergisi istedi. İnternetten alınan yüzde 15 ÖİV, geçen yıl yüzde 5'e düşmüş, böylece internet üzerinden verilen hizmette vergi yükü azalmıştı.

ÖNCE İNDİ SONRA BİNDİ
Vergi indirimini sevinçle karşılayan sektörde, daha önce alınmayan vergilerin ortaya çıkması karamsarlığa neden oldu. Bugüne kadar internet altyapısı için kullanılan teçhizattan ÖİV alınmazken, bu yıl altyapı için ithal edilen teçhizattan yüzde 15 ÖİV alınması kararı alındı. Bu duruma karşı çıkan sektör, teçhizatların haberleşme hizmeti sınıfına sokulmasına tepki gösterdi. Bu talebe Bilgi Teknolojileri ve İletişim Başkanlığı da karşı çıktı. Maliye Bakanlığı, ayrıca internet üzerinden verilecek IP Tv ve Web Tv'yi de haberleşme hizmeti olarak tanımladı. Bu tanımlama ile internet hizmetinden alınan yüzde 5 ÖİV, IP ve Web Tv'den ÖİV'nin yüzde 15'e çıkması anlamına geliyor. Ayrıca telefon rehberlik hizmetlerinden de ÖİV ve hazine payı alınması gündeme geldi. Bazı şirketlerin yetkilerini iade etmeyi düşündükleri öğrenildi.

İnternet TV'de seç beğen izle
İNTERNET televizyonu olarak adlandırılan IPTV (Internet Protocol TV), uydu veya karasal antenlerle izlenen yayınların uygun altyapı yatırımı ile internet üzerinden izlenmesini sağlıyor. Hizmetin taşıyıcısı konumdaki telekom şirketleri genelde televizyon yayınlarına ek olarak hızlı internet ve internet telefonu hizmeti sunuyor. İnternet televizyonu ile tüketici yayınları izlerken belli saatlere mahkum kalmıyor. Her televizyon kanalından saçtiği dizi, film ya da maçlarla kendi televizyon kanalını oluşturacak.