'One minute krizi' ona yaradı

Davos'ta bu yıl Türkiye'yi temsil eden tek kişi olan Merkez Bankası Başkanı Durmuş Yılmaz kendisine gösterilen ilgiye şaşırdı. Yılmaz, "Ben önceki yıllarda sıradan bir kişi olarak geliyordum. Bu yıl farklı oldu, havaalanında karşıladılar, iki koruma verdiler" dedi.

Dünya Ekonomik Forumu'nun yapıldığı Davos'ta Türkiye'yi temsil eden Merkez Bankası Başkanı Durmuş Yılmaz NTV/CNBC-e ortak yayınında soruları yanıtladı.

Geçen yıl yaşanan 'one minute' krizi sonrasında kendisine bu yıl özel ilgi gösterildiğini belirten Yılmaz, "Kamu sektöründen burada yalnız başına bulunmam benim işimi zorlaştırmıyor. Geçen yılki durumdan farklı bir durum, muamele var. Ben önceki yıllarda sıradan bir kişi olarak geliyordum. Havaalanında işlerimi kendim görüyordum. Bu sene farklı oldu, geldiler havaalanında karşıladılar, iki koruma verdiler. Şu anda etrafımda iki koruma var. Geçen sene neyse, bu yıl da aynı benim için. Ama bu yıl özel muameleyle karşı karşıyayım" dedi.

Yılmaz sözlerini şöyle sürdürdü: "Biz krizin neresindeyiz? En son bulunduğumuz nokta nedir sorusunun cevabını kamuoyuyla paylaştık. Özele inersem son iki gündür girdiğim oturumlarda bir değerlendirme yapmamı isterseniz, tünelin ucundaki ışık güneşin ışığı. Aydınlığa doğru çıkıyoruz. Ben burada temkinli bir iyimserlik gördüm.


DİĞER ÜLKELERDEN AYRIŞACAĞIZ


Biz kriz boyunca bankalara herhangi bir garanti vermedik. 2001 krizinden sonra Türkiye görevini yaptı. Borç yükü konusunda diğer ülkelerden ayrışacağız, bu da Türkiye'nin bir artısı. Orta vadeli programın içini doldurdukça ayrışacağız.

Bizim IMF'ye olan ihtiyacımız 2001'deki kriz sonrasındaki ortamla ilgili değil, biz o durumu geçtik. Bankalarımız son derece sağlıklı. Kredi piyasalarında da canlanma var. Orta vadeli programda 2010 için öngörülen tahmin yüzde 3.5 büyüme. Bunu yüzde 5'e daha yükseğe çekebilir miyiz? Bunun için kaynağa ihtiyacımız var. IMF'nin bize yapacağı katkı buradan önemli, tabii ki siyasi bir karar.

Ekonominin tümü için döviz ihtiyacı nedir, onu dikkate almamız lazım. Önceki dönemlere kıyasla bir miktar finansman ihtiyacı olabilir. Bu çerçevede rezervlerin bir miktar güçlendirilmesi gerekebilir. Bugün itibariyle IMF'nin parası maliyet açısından daha ucuz olabilir. Gelen paranın Hazine'nin borçlarını ödemesinde kullanılması, borç çevirme oranının aşağıya çekilmesinde kullanılması doğru olur. Biz rezervlerimizi, fiyat seviyesini etkilemeden güçlendirmeye devam edeceğiz. Rezervlerdeki artış TL'ye baskı yapabilir.

IMF İLE BİR NOKTAYA GELİNDİ, KARAR VERİLMELİ


Biz IMF ile görüşmelerde tarafız. Adım adım her gün karşılıklı olarak ilgili birimlerle temas halindeyiz. Bu açıdan biliyoruz ama yapılsın kararını verecek olan siyasi otorite. Görüşmeler bir noktaya geldi, bir karar verilmesi gerekiyor.

FAİZ UZUN SÜRE DÜŞÜK KALACAK


Ekonomide ikinci dip olasılığı görürsek ek faiz indirimi olabilir. TL değerlenirse ihale yöntemiyle döviz alırız. Beklentileri yönetemezsek işimiz elbette zor. Mevcut enflasyon dinamiği sürerse faiz uzun süre düşük kalır. Mevcut verilere göre enflasyon dinamikleri bozulmadı.

Mali kural konulmazsa para politikasıyla tepki verilir. Biz MB olarak görevimizin ne olduğunu biliyoruz. Türkiye doğru işler yaptığı sürece TL değerlenmeye devam eder."

TÜRKİYE'SİZ DAVOS'TA TEK BAŞINA

Davos'ta geçen yılki 'one minute' krizinin ardından Başbakan Tayyip Erdoğan, Davos'a gitmeme kararı almıştı.

Erdoğan'ın ardından yardımcısı Ali Babacan da toplantılara katılmayacağını açıkladı. İlk açıklamasıyla Davos'a gideceğini duyuran Maliye Bakanı Mehmet Şimşek ise daha sonra gitmeyeceğini ilan etti.
Davos'a her yıl giden Merkez Bankası Başkanı Durmuş Yılmaz, bu yılki programını değiştirmemişti. Böylece Türkiye'yi temsil eden tek kişi olarak Dünya Ekonomik Forumu'nda yer alıyor.

FERİT ŞAHENK DAVOS'TA İŞ DÜNYASINA SESLENDİ"İŞ DÜNYASI LİDERLERİ GÜVENİN YENİDEN KAZANILMASI İÇİN ÖNCÜLÜK YAPMALIDIRLAR"

Doğuş Holding Yönetim Kurulu Başkanı Ferit Şahenk, Dünya Ekonomik Forumu'nun düzenlendiği Davos'ta 'İş Liderliğinde Güveni Yeniden Tesis Etmek' başlıklı oturumda bugünkü ekonomik düzende, şeffaflığın önemini vurgulayarak güvenin en az büyüme ve karlılık kadar önemli olduğunu söyledi. Türkiye'nin 2001 yılında özellikle bankacılık sektöründe büyük bir kriz yaşadığına dikkat çeken Şahenk, "Biz bugün Türkiye'de gerçek bankacılık yapıyoruz. 2001'de devlet gerekli düzenlemeleri yaptı, güven tesis edildi. Elbette bankacılar da hata yaptı, ama artık krizleri çalışan, işveren ve toplum olarak birlikte sahiplenmeliyiz. Çünkü bugün binlerce kişi işsiz ve bunu aşmak için birlikte hareket etmeliyiz" dedi.


Dünya Ekonomik Forumu'nun Davos'taki toplantıları, küresel ekonominin iş ve siyaset liderlerinin katıldığı konferans ve oturumlarla devam ediyor. 1400'ü üst düzey yöneticilerden oluşmak üzere, 2500'den fazla kişinin katıldığı ve bu yıl 'Dünyanın Durumunu İyileştirmek: Yeniden Düşün, Yeniden Tasarla, Yeniden İnşa Et' ana temasının işlendiği Davos toplantılarına katılan Doğuş Holding Yönetim Kurulu Başkanı Ferit Şahenk, bugün 'İş Liderliğinde Güveni Yeniden Tesis' etmek başlıklı oturuma konuşmacı olarak katıldı.

"Kısa dönemli kar maksimizasyonu yerine sağlam ve sürdürülebilir şirket yapısı oluşturulmalıdır"

Güven ilkelerinden bahsederken, iş dünyasının mevcut kuralların yeterli olduğunu ancak önemli olanın yaptırımlarla bu kuralların uygulanmasına odaklanılması gerektiğini belirten Şahenk; "Mevcut moral değerler, alınan önlem ve uygulamalarla desteklenmelidir" dedi. Bugünkü küresel ekonomik ortamda iş dünyası liderlerinin güvenin yeniden kazanılabilmesi için şeffaflık ve hesap verebilirlik ilkelerine uymaları gerektiğinin önemine dikkat çeken Ferit Şahenk, şeffaflık ve hesap verebilirliğin itibar bakımından karlılık ve güçlü bir finansal gelecek kadar önemli olduğunu belirtti.

"İş dünyası kendi iç disiplinini kurmalı ve kurallarını koymalıdır"

İş dünyasının kendi etik kurallarını uygulama noktasında istekli ve kararlı olması gerektiğini söyleyen Ferit Şahenk, "Eğer doğru tedbirler alınmazsa, piyasa mekanizmasının işleyişine yönelik olarak yeni regülasyonların gündeme gelebileceğini, önemli olanın sınırlamalarla karşılaşmadan iş dünyasının kendi tedbirlerini alması gerektiğini vurguladı.

"Liderler rol model olmalı, gelecek ancak bu tarz liderlerle şekillenecek"

35 bin kişiye iş veren bir işadamı olarak gece rahat uyumasının ancak birlikte çalıştığı insanlara duyduğu güvenle mümkün olabileceğini belirten Ferit Şahenk, "Liderler güven açısından rol model olmalı. Çünkü gelecek ancak bu tarz liderlerle şekillenecek" dedi. Şu anda iş dünyasının mevcut sorunlarının birlikte hareket edilerek çözüme kavuşturulacağına dair inancının tam olduğunu vurgulayan Şahenk, önümüzdeki dönem daha sağlam temellere oturan bir ekonomik ve mali yapıyla desteklenen elverişli bir iş ortamı beklediğini söyledi.


"Medyanın rolü şeffaflık ve güven açısından çok önemli"

Şirketlerin medyayı bilgilendirme noktasında şeffaf olmaları gerektiğine dikkat çeken Şahenk, "Özellikle son iki yılda çok ciddi bir bilgi akışı var. Bu bilgi akışının bir fırsat olarak değerlendirilmesi gerektiğini vurgulayan Şahenk; şirketlerin, özellikle finansal sektörün kendilerini ifade etme açısından azami bilgi paylaşımı yoluyla toplumla aralarındaki güvenin yeniden kazanılması yönünde iletişim stratejilerini belirlemeleri gerektiğini söyledi.

Doğuş'tan geleneksel Davos resepsiyonu

Doğuş Holding, bu yıl beşinci kez düzenlenecek ve Davos'un geleneksel etkinliği haline gelen Doğuş Holding–Garanti Bankası resepsiyonunu 29 Ocak Cuma günü Audi Showroom'da gerçekleştiriyor. Doğuş Holding Yönetim Kurulu Başkanı Ferit F. Şahenk'in ev sahipliğinde yapılacak resepsiyonda, ekonomi ve iş dünyasının liderlerini ağırlayacak.

BİZE ULAŞIN