Tekel işçisi eyleminde kader günü

Tekel işçilerinin gözü Başbakan Erdoğan ile Türk-İş arasında bugün başkentte yapılacak toplantıda olacak. Buzları eritmesi beklenen diyalogun kapısını iki Bakan Arınç ve Yıldırım araladı

Tekel işçilerinin gözü Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'la bugün saat 18.00'de yapılacak görüşmeye çevrildi. Başbakan'ın randevusu eylemlerinde 44'üncü geride bırakan işçileri umutlandırırken, Hükümet ve işçi arasında buzları eriten diyalog kapısını Başbakan Yardımcısı Bülent Arınç ve Ulaştırma Bakanı Binali Yıldırım araladı. Arınç, Türk-İş Başkanı Kumlu'yu arayarak, greve gidilmeden çözüm için adım atılmasını istedi. Arınç ve Yıldırım'ın devreye girmesiyle Başbakan Erdoğan'ın işçileri dinleme kararı aldığı öğrenildi. Hükümet, Tekel işçilerinin özel bir statüde değerlendirilmesi için çözüm ararken, 4C'nin şartlarının yeniden gözden geçirilmesi de planlanıyor.

RANDEVU SAAT 18.00'DE

Memur-Sen ve Hak-İş başkanları da, "Tekel işçileri razı edilerek Ankara'dan gönderilmeli. Genel grev tüm ülkeye zarar verir" çağrısı yaptı. Hak-İş Başkanı Salim Uslu, Türkİş'in Başbakan Erdoğan'a alternatif çözüm önerisi ile gitmesi gerektiğini belirterek, "Bu insanlar aç sokakta, evlerine dönmeleri gerekiyor. İşçiler kamuoyuna mesajı verdi. Hükümetle barışçıl bir anlayışla teknik düzeyde çalışma başlatılmalı" dedi. Uslu, bu saatten sonra ölüm orucu, açlık grevi gibi eylemlerin sonuca etki yaratmayacağını savundu.

AVRUPA'YA MEKTUP

Türk-İş Başkanı Mustafa Kumlu ise, hükümetten gelecek teklife göre hareket edeceklerini bildirdi. Başbakanla görüşmeden de bir sonuç çıkmaması durumunda 3 Şubat Çarşamba günü eylem yapılacak. Bu arada, DİSK Başkanı Süleyman Çelebi, Avrupa'daki sendikaların üst örgütü Avrupa Sendikalar Konfederasyonu'na (ETUC) mektup gönderdi. Mektupta, işçilerin 1 ayı aşkın süredir iş güvencelerini savunmak, sendikal hak ve özgürlüklere sahip çıkmak için çeşitli eylemler yaptığı belirtildi.

"4C'ye o gün teşekkür ediliyordu"
MALİYE Bakanı Mehmet Şimşek, 4C düzenlemesinin, 2004'te mağduriyetin önlenmesi için yapıldığını ve bir anlamda doğru düzenleme olduğunu belirterek, ''Düzenlemeye şu anda itirazlar var, o gün teşekkürler vardı'' dedi. TBMM Genel Kurulu'nda, temel yasa olarak ele alınan Amme Alacaklarının Tahsil Usulü Hakkında Kanun ile Bazı Kanunlarda Değişiklik Yapan Kanun Tasarısının 1. bölümünün tümü üzerindeki görüşmeler tamamlandı. Milletvekillerinin sorularını yanıtlayan Şimşek, "Son 1 ay içinde ciddi iyileştirmeler yaptık. Çalışma sürelerini 11 aya çıkardık. Bunu dikkate alırsanız, ücretleri yüzde 26- 29 arasında arttı" dedi.

20 bini aşkın özelleştirme işçisi çalışıyor
HAKLARI BUDANDI

Özelleştirilen kurumlarda çalışan işçiler, kamuda 4C statüsünde daha düşük ücretle istihdam ediliyor. 11 ay çalışıyorlar. Her yıl iş akitleri feshedilip Bakanlar Kurulu kararı ile 2 ay sonra yeniden işe alınıyorlar. Bu yolla devlet, işçisinin kıdem tazminatı yükümlülüğünden kurtuluyor.BİZE ULAŞIN