Asya'dan ayrılan Kabaca rotayı Afrika'ya çevirecek

Sürpriz kararla Bank Asya Genel Müdürlüğü'nden istifa eden Ünal Kabaca, Türkiye'de bankacılık kariyerini noktaladı. Kabaca, Afrika'da bankaları olan Tamweel Holding'te çalışmayı planlıyor

Cuma 29.01.2010
Son Güncelleme: Perşembe 28.01.2010
ABONE OL
Bank Asya Genel Müdürü Ünal Kabaca sürpriz bir kararla istifa etti. Bank Asya'nın kurucularından olan Ünal Kabaca, "13 yılda çok önemli başarılara imza attık. Çevreme ve sevdiklerime daha fazla vakit ayırmak için bu kararı aldım. Türkiye'de özel sektör veya kamu da görev almayı düşünmüyorum" dedi. SABAH'ın sorularını cevaplandıran Kabaca, Bank Asya çatısı altında çok değerli insanlarla çalıştığını ve sektörde birçok ilke attıklarını anlattı. "Kurumumdan son derece huzurlu bir şekilde ayrılıyorum" diyen Ünal Kabaca sözlerini şöyle sürdürdü: " Artık zamanı gelmişti. Çok zor zamanlarda çok ve önemli görevlerin altından kalkmayı Allah nasip etti. Her şeyi kararında bırakmak gerekiyordu. Ben de öyle yaptım" Bankacılık kariyerini Türkiye'de noktaladığını söyleyen Kabaca, "Bank Asya'nın Afrika'da bankacılık yapan bir iştiraki var. Çalışmalarımı İslam Kalkınma Bankası'nın da ortağı olduğu Nijer, Senagal ve Gine de bankaları bulunan Tamweel Holding çatısı altında sürdürmek istiyorum" diye konuştu.

BANKA SAYISI ARTIYOR

Kabaca'nın yönetici olmayı planladığı Tamweel Holding, Batı Afrika'da faizsiz bankacılık alanında faaliyet gösteren Islamic Bank of Niger'in yüzde 66'sını, Islamic Bank of Senegal'in yüzde 77.5'ine ve Islamic Bank of Guinea'nın yüzde yüzüne sahip. Holding, 2010 yılında faaliyete geçecek Islamic Bank of Mouritania'nın da yüzde yüzüne sahip olmayı planlıyor. Bank Asya geçtiğimiz ekim ayında bu holdingin yüzde 30'unu 15 milyon dolara satın almıştı. Anlaşma sonrasında holding yönetimine üç yönetici atama hakkı elde etmişti.