'Bankaları bölmek çözüm değil'

Obama'nın bankacılık planına destek vermeyen İngiltere Maliye Bakanı Darling "Bankaları parçalamak gelecekteki krizleri engelleyecek sihirli çözüm değil" dedi

ABD Başkanı Barack Obama'nın büyük bankaları küçültme ve vergilendirme planı Davos Zirvesi'nin ikinci gününe de damgasını vurdu. ABD'li ve İngiliz bankalarla gizli görüşmeler yapan İngiltere Maliye Bakanı Alistair Darling, Obama'nın planına karşı çıktı. HSBC, Barclays, Standard Chartered, JP Morgan ve Morgan Stanley'in yöneticilerle görüşen Darling, bankacıların, çok fazla ve katı düzenlemelerin küresel toparlanmaya sekte vuracağı yönündeki savlarına destek verdi.

İŞBİRLİĞİ ARTIRILMALI
"Kurumları parçalara bölebilir ve bunları farklı yasal birimler haline getirebilirsiniz. Bankaları parçalamak gelecekteki krizleri engellemek için sihirli çözüm değil" diyen Darling, esas meselenin bunların aralarındaki finansal işlemlere dayalı bağlantılar olduğunu söyledi. Obama'nın planının ayrıntılarını görmek için sabırsızlandığını belirten Darling, yine de 'batmayacak kadar büyük' kuruluşlarla ilgili çözüm çabalarında işbirliğinin artırılmasını istedi. Darling "Amerikalılar radikal reform istiyor, ben de radikal reformlar istiyorum ama bunda kilit nokta tartışmadan uygulamaya geçebilmek. Bunu gecikmeden yapmalıyız" dedi.

AÇGÖZLÜ BANKACILARLA ÇALIŞMAYACAĞIZ
Bankacılıkta reform tartışmalarıyla ısınan Davos'ta bankacılara sanayiciler de ültimatom verdi. Dünyanın en büyük otomotiv parça üreticisi Bosch'un CEO'su Franz Fehrenbach, bazı bankalara kriz dönemindeki davranışlarından dolayı çok kızgın olduğunu belirterek, primleri yükselten bankalarla iş yapmayı durdurabileceğini açıkladı. Fehrenbach, "Sanayiciler ve bankaların diğer müşterileri, her şeyi yapabilme gücüne sahip büyük bankaların eleştirilerini kabul etmek zorunda değil. Biz bundan sonra daha seçici davranacağız ve ana amaçları primlerini yükseltmek olan bankalarla iş yapmaktan kaçınacağız" diye konuştu.

BİZE ULAŞIN