Davos turu

Lula da Silva zirve yerine hastaneye gitti
Davos'ta ana konuşmacılar arasında yer alan Brezilya Devlet Başkanı Luiz Inacio Lula da Silva, İsviçre'ye yolculuğu öncesinde hastaneye kaldırıldı. Recife kentinde hastaneye kaldırılan 64 yaşındaki Lula da Silva'nın tansiyonunun yükseldiği açıklandı. Sağlık durumunun iyi olduğu ancak gözetim altında tutulduğu belirtilen Lula da Silva zirveye katılamayacak.

50 bin $ verdik, bir oturuma katılamadık'
90 ülkeden 2 bin 500'ü aşkın ekonomist, siyasetçi ve sanatçının katıldığı Dünya Ekonomik Forumu'na yoğun ilgi, bazı CEO'ları hayal kırıklığına uğrattı. Oturumlara katılmak üzere ceplerinden 50 bin dolar harcayarak Davos'a geldiklerini söyleyen bazı CEO'lar, "Aşırı kalabalık bir toplantı, Buraya gelmek için 50 bin dolar ödedim ama istediğim oturumlara bile katılamıyorum" diyerek şikâyet etti.

Ben kadınların eşitliğine inanıyorum
Güney Afrika Devlet Başkanı Jacob Zuma'nın eşleri zirvede espri konusu oldu. 3 kadınla evli olan bir nişanlısı bulunan 67 yaşındaki Zuma, kendisi ve ülkesiyle ilgili paneli yöneten Ferid Zekeriya'nın sorusu üzerine, "Ben kadınların eşitliğine inanırım'' dedi. Zekeriya'nın "Eşlerinizi eşit seviyor musunuz'' sorusuna Zuma'nın "Kesinlikle'' diye yanıt vermesi gülüşmelere neden oldu.

Depremzedeler desteğinizi bekliyor
Eski ABD Başkanı Bill Clinton, Davos'ta, deprem sonucu yerle bir olan Haiti'ye mali destek sağlamak için çağrıda bulundu. Davos'taki katılımcılara seslenen Clinton depremde 200 bine yakın kişinin hayatını kaybettiğini hatırlattı. Clinton, 1.5 milyona yakın depremzedenin barınma ve yiyecek ihtiyaçlarının karşılanması için acilen para yardımına ihtiyaç duyduklarını kaydetti.

Cip yasaklandı, herkes kardan adama döndü

Geçtiğimiz yıllarda limuzinlerin ve ciplerin geçit törenine sahne olan Davos, bu yıl getirilen kısıtlamalar nedeniyle daha çevreci bir görüntü sergiliyor. Kilometre başına 230 gramdan fazla karbondioksit üreten veya 100 kilometrede 9 litreden çok benzin harcayan araçları kapsayan yasak nedeniyle katılımcılar toplu taşıma araçları ya da yürümeyi tercih etmek durumunda kaldı. Kar yağışının yoğunlaştığı zirvenin ikinci gününde, katılımcıların çoğu toplantı ve oturumlara yürüyerek geldi. Toplantı yolunda üzerleri tamamen kar ile kaplanan misafirler kardan adam görüntüsü verdi.

BİZE ULAŞIN