Toyota'da neler oluyor?

Japonya Ticaret Bakanı Masayuki Noashima, Toyota'nın geri çağırma boyutunun çok yüksek olduğunu ifade ederek, ''Durum ciddi. Bu, küresel ekonominin ortaya çıkarabileceği olası tehlikelere işaret ediyor'' dedi.

Bakan Noashima gazetecilere yaptığı açıklamada, Toyota'dan, kitlesel geri çağırmaların ardından müşteri güvenini sağlamasını istediğini kaydetti.

Noashima, ''Geri çağırmaların boyutu çok yüksek. Durum ciddi. Geri çağırmalar, küresel ekonominin ortaya çıkarabileceği olası tehlikelere işaret ediyor'' dedi.

-ANALİSTLER: TOYOTA'NIN PAZAR PAYI DÜŞECEK, FORD'UN ARTACAK-


Sanayi analistleri, Toyota'nın, geri çağırmaları ve beklenmeyen bir kararla ABD'de en fazla satan bazı modellerin üretim ve satışının durdurmasının, pazar kaybına yol açabileceğini düşünüyor. Analistler, Toyota'nın pazar payının, 2006 yılından bu yana en düşük seviyeye gerileyeceğini öngörüyor.

ABD'nin otomobil araştırma sitesi Edmunds.com'un aylık raporuna göre, Toyota'nın ABD pazarındaki payı, ocak ayında yüzde 14,7'ye düşecek görünüyor. Bu seviye, Mart 2006'dan bu yana firmanın en düşük pazar payını gösteriyor. Öte yandan rapora göre, ABD'li otomobil üreticisi Ford, yüzde 18 pay kazanabilir, bu da Mayıs 2006'dan bu yana Ford'un en iyi seviyesini oluşturur.

-TOYOTA'YA MALİYETİ YÜKSEK OLABİLİR-

CSM Worldwide firması analisti Jim Gillette, Toyota'ya araç başına maliyetin 25-30 dolar olacağını tahmin ettiğini ve buna işçilik maliyetinin ekleneceğini söyledi.

Ancak analistler, tamir maliyetinin ötesinde, satışları durdurmanın, haftada ortalama 20 bin araç anlamına geleceğini, bunun da şirkette sıkıntı yaratabileceğini söyledi. Analistler, asıl büyük maliyetin, tüketicilerin Toyota arabalarına güvenini yitirmesi ve farklı markalara yönelmesi halinde ortaya çıkacağını kaydetti.

ABD'de, General Motors, Toyota sahiplerine, GM araçlarıyla değişim yapmaları halinde, 1000 dolarlık indirim dahil faizsiz kredi ve teşvik önerileri sunuyor.

Ford da Toyota, Lexus, Scion, Honda veya Acura sürücülerine, 1995'ten yeni model araçlarının takası için 1000 dolar öneriyor.

Tokyo Borsası'nda Toyota'nın hisseleri, 6 gündür üst üste düşüş gösteriyor. Hisselerin değeri bir önceki güne göre yüzde 2 geriledi. Değer kaybı, bir haftada yüzde 10'nun üzerine çıktı.

-GAZ PEDALLARININ ÜRETİCİSİ CTS-

Toyota'ya gaz pedalı tedarik eden CTS Corp Üst Yöneticisi Vinod Khilnani de Toyota için yeni gaz pedalı tasarladıklarını, yeni tasarımın CTS ve Toyota tarafından yeterince test edildiğine inandığını belirtti.

Khilnani, ilk gaz pedallarının Toyota'nın istekleri doğrultusunda yapıldığını, gaz pedallarında sorun çıkan bölümün Toyota tarafından öngörülemediğini ifade ederek, ''Biz pedalları onların istediği şekilde yaptık ve Toyota bunu uygun gördü'' dedi.

CTS, Toyota için yeniden tasarladığı pedallarını mevcut üç fabrikasında üretiyor.
Toyota'nın araç geri çağırmalarını duyurduğu geçen haftadan bu yana CTS'nin hisseleri yüzde 12'den fazla değer kaybetti.

CTS, son 5 yıldır Toyota için tedarikçi olarak üretim yapıyor.

Indiana merkezli CTS geri çağırmaya konu olan 8 modelin gaz pedalı modüllerinin tek tedarikçisi konumunda bulunuyor.

Toyota için ürettikleri geri çağırmaya konu pedalların diğer otomobil üreticileri tarafından kullanılmadığını belirten CTS, Toyota'nın dışında Chrysler, Honda Motor ve Volkswagen için de üretim yaptıklarını kaydetti.

ABD'DE 4 AYDA 8 MİLYON ARAÇ GERİ ÇAĞRILDI

Toyota geçen hafta, ABD'de gaz pedalında sorun bulunan 2,3 milyon aracı geri çağırmıştı.

Şirketin sözcüsü Brian Lyons, şirketin bu sorunla ilgili henüz çözüm bulmasa da geliştirmeye çalıştığını belirtmişti.

Geçen sonbaharda da Toyota, ABD'deki 4,2 milyon aracını uygun olmayan zemin döşemesinin gaz pedalının sıkışmasına, bunun da aracın hızının artmasına ve aracın durmasının zorlaşmasına neden olduğu gerekçesiyle geri çağırmıştı.

Şirket geçen yıl Ağustos ayında da Çin'de, elektrikli cam anahtarlarındaki arıza nedeniyle 690 bin aracı geri çağırmıştı. Dünyanın en büyük otomotiv şirketi Toyota, böylece son 4 ayda ABD'de yaklaşık 8 milyon aracını geri çağırmış oldu.

Çin'de de 75 bin 500 otomobil geri çağrılıyor


Japon otomobil üreticisi Toyota, ABD ve Avrupa'nın ardından Çin'de de 75 bin 500 aracını geri çağıracak. Geri çağırmaların gerekçesi, yine ABD ve Avrupa'dakiler gibi araçların gaz pedalı mekanizmasının aşınması ve bazı durumlarda takılması olarak açıklandı.

Toyota Motor'un Sözcüsü Ririko Takeuchi, Çin'de 2009 Mart ayı ile 2010 Ocak ayı içinde üretilen spor RAV4 otomobilin, Şubat ayından itibaren geri çağrılmaya başlanacağı konusunda Çinli yetkililerin bilgilendirildiğini söyledi.

BİZE ULAŞIN