"Doğalgazda sıkıntı yok"

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Taner Yıldız, ''Balyoz Planı'' iddialarına ilişkin, ''Kurumların haksız şekilde itham edilmesini önlemek, ama ortada bir sıkıntı varsa bunu giderecek mevzuatı da mutlaka yürütmek lazım'' dedi.

AK Parti Kayseri İl Başkanlığının ''Nöbetçi Vekil'' uygulamasına katılan Yıldız, bu hafta sıranın kendisine geldiğini ve milletvekili kimliğiyle vatandaşın sorunlarını dinleyeceğini, bu sayede sorunlara daha etkin çözüm üretme imkanı bulduklarını kaydetti.

Yıldız, burada gazetecilere yaptığı açıklamada, ''Balyoz harekatı'' olarak isimlendirilen konunun taraflarının tek olmadığını belirtti.

Yalnızca demokrasinin tehdit edilmesi değil, aynı zamanda Türkiye'deki ekonomik, siyasi ve idari istikrarın da tehdit edilmesi ile ilgili bir konu olduğunu dile getiren Yıldız, ''Hukuka intikal ettiği için sonucu hep beraber izleyeceğiz. Burada dikkat edilmesi gereken konu şudur. Kurumların haksız şekilde itham edilmesini önlemek lazım. Ama ortada bir sıkıntı varsa bunu giderecek mevzuatı da mutlaka yürütmek lazım. O açıdan hukuka intikal etmiş bu konunun bizlerin de takibinde olduğunun bilinmesi gerekir'' diye konuştu.

Bakan Yıldız, gazetecilerin nükleer enerji santralleri konusundaki soruları üzerine şunları söyledi:

''Nükleer enerji santralleri konusunda hükümet olarak kararlılığımızda hiçbir eksiklik yok. Türkiye'nin yaklaşık 38-40 yıllık bu serüvenini mutlaka olumlu manada sonuçlandırmamız lazım. Gelişmiş bir ülkeye yakışır bir şekilde Türkiye'ye kazandırmamız lazım. Sayın Başbakanımız başkanlığında yaptığımız Rusya Federasyonu ziyaretinde bu konu da gündeme geldi. İyi niyet protokolü imzalandı. Bunun anlamı şudur. İhale süreci tamamlandığı için kurumlarımızın tekrar görevlendirilmesi ve karşılıklı görüşmeleri sağlanarak, çalışma grupları kurmak ve belki de üzerine hükümetler arası bir anlaşmayı bina etmek açısından hazırlık yapılacak. Üzerinde Rusya Federasyonu ve Türkiye mutabık kalırsa, bu çalışma devam edecek. Bu konuda mutlaka sonuç almamız gerektiği kanaatindeyim. Sinop'ta kuracağımız nükleer güç santralleri konusunda da gelişmeleri takip ediyoruz.''

Dün Bulgaristan ile doğal gaz kullanımı konusunda bir protokol imzaladıklarını kaydeden Yıldız, bu nedenle dün planlanan Kayseri programının ertelendiğini hatırlattı.

Rusya ile Ukrayna arasında yaşanan krizin en büyük faturasını Bulgaristan'ın ödediğini ve yaklaşık 3 hafta doğal gazsız kaldığını ifade eden Yıldız, Bulgaristan'ın doğal gazda sıkıntı duyduğu anlarda Türkiye'den gaz alması için protokol imzaladıklarını bildirdi.

DOĞAL GAZ ZAM HABERLERİ

Gazetecilerin doğal gaz zammı konusundaki soruları üzerine, 20 Kasımdan beri basında ''doğal gaza zam geldi, geliyor'' şeklinde açıklamalar yapıldığını anımsatan Bakan Yıldız, dün Başbakan Recep Tayyip Erdoğan ile yaklaşık 2 saat süren toplantı yaparak, prensip kararı aldıklarını açıkladı.

Bundan sonra zam ile ilgili haberlerin, spekülasyonları önlemek ve vatandaşı tedirgin etmemek açısından Başbakan Erdoğan tarafından açıklanacağını dile getiren Yıldız, şöyle devam etti:

''Asılsız haberler vatandaşımızın tüketim alışkanlıklarını değiştiriyor. Bu da doğal gaz kullanımına zarar veriyor. Halbuki temiz enerji kaynağı olarak meskenlerde kullanımını sürekli teşvik ediyoruz. Şu an meskenlerde 6.5 milyona ulaşan doğal gaz abonesi var. Artık, doğal gaz uluslararası ilişkilerde belirleyici bir role sahip. O açıdan siyasi yanı, diplomatik yanı, ekonomik yanı var. Herhangi bir karmaşaya meydan vermek açısından bundan sonra bu konuyu Sayın Başbakan açıklayacak.''

''AZERBAYCAN İLE SIKINTI YOK''

Azerbaycan Cumhurbaşkanı İlham Aliyev'in Türkiye'ye verilen doğal gaz ile ilgili açıklamalarının hatırlatılması üzerine, Bakan Yıldız, Aliyev'e yanlış bilgi aktarıldığı kanısında olduklarını söyledi.

Azerbaycan'dan makul ve sürdürülebilir bir fiyatla doğal gaz alma taraftarı olduklarını vurgulayan Yıldız, sözlerini şöyle sürdürdü:

''Buraya gelirken Azerbaycan Sokar Petrol ve Doğal Gaz firmasının başkanıyla görüştüm. Sayın Aliyev'in Davos'ta bu fiyatlarla devam edilemeyeceği yönünde açıklaması oldu. Biz de aynı şeyi söylüyoruz ve zaten bu fiyatlarla sürdürmüyoruz. Zannediyorum Sayın Aliyev'e yanlış bilgi aktarıldı. 15 Nisan 2008'den bu yana kardeş ülke Azerbaycan'dan aldığımız gazların anlaştığımız fiyattan bütün farkını vermeye hazır olduğumuzu zaten söyledik. Makul şartlarda sürdürülebilir bir fiyattan yanayız. O yüzden biz o fiyatlarla, resmiyette görünüyor olsa bile, mutabık kaldığımız fiyat üzerinden gazı alacağımızı beyan ettik. Kendileriyle de bu konuda mutabakatsızlığımız da yok, herhangi bir sıkıntıda yok.''

Gazetecilerin, doğal gaz aboneliği konusunda firmaların ''haksız kazanç'' elde ettikleri yönünde ortaya iddialar atıldığını hatırlatmaları üzerine, Bakan Yıldız, doğal gazın birim fiyatının her yerde sabit olduğunu, ancak hizmet dağıtım bedellerinin farklılık gösterdiğini, bu konuda vatandaşın mağdur olacağı bir husus varsa çalışma başlatacaklarını sözlerine ekledi.

TBMM Başkanvekili Sadık Yakut, AK Parti Grup Başkanvekili Mustafa Elitaş, Kayseri Milletvekilleri Yaşar Karayel ve Ahmet Öksüzkaya ile Kocasinan Belediye Başkanı Bekir Yıldız'ın da katıldığı toplantıda, Bakan Yıldız, vatandaşların sorunlarını dinledi.
BİZE ULAŞIN