Haydarpaşa projesini vatandaş seçecek

Tarihi Haydarpaşa Garı'nın bulunduğu alana yapılacak dönüşüm projesi vatandaşların da katılacağı yarışma ile belirlenecek

İstanbul Deniz Otobüsleri'nin (İDO) vapurlarından sonra tarihi Haydarpaşa Garı'nın bulunduğu alana yapılacak dönüşüm projesi vatandaşların da katılacağı yarışma ile seçilecek. Türkiye Cumhuriyeti Devlet Demiryolları (TCDD) Genel Müdürü Süleyman Karaman, "Projenin belirlenmesi için yarışma düzenlenecek. Bilim adamlarından oluşacak bir kurul 4-5 projeyi belirleyecek. Bu proje vatandaşlara da sorulduktan sonra birinci olan proje için ihaleye çıkılacak" dedi. Yaklaşık 5 milyar dolarlık proje için hazırlanan imar planı İstanbul Büyükşehir Belediye Meclisi tarafından onaylandı. İmar planı koruma kurullarına gönderildi. Koruma kurullarının onayının ardından proje yarışması başlayacak.

1 YIL SÜREBİLİR

Proje yarışma sürecinin bir yılı alabileceğini bildiren TCDD Genel Müdürü Süleyman Karaman, projenin halkın kullanımına açık, İstanbul'un tarihi ve kültürel yapısından kopuk olmayacağını vurguladı.
BİZE ULAŞIN