Bereket kullandığı tekne sağlammış, Mustafa'yı Allah korumuş!

Koç Holding Şeref Başkanı Rahmi Koç, 40 yıl önce geçirdiği benzer bir tekne kazasını hatırlayıp, Mustafa Koç ve arkadaşlarının büyük tehlike atlattığı tekne kazası için, "Duyunca çok korktum. Çok şanslıymışlar" dedi

Koç Holding Şeref Başkanı Rahmi Koç ve Houstan'da faaliyet gösteren dünyanın önemli kanser merkezlerinden Anderson Kanser Merkezi Başkanı Dr. John Mendelsohn ile Amerikan Hastanesi'nde bir yemekte buluştuk. Kanser tedavisindeki yeni proje üzerine biraz sohbet ettik. Yemek bitmek üzereydi. Birazdan Koç, konuklarını hastaneden helikopterle hazırlıkları süren tıp fakültesini gezmeleri için Koç Üniversitesi'ne yolcu edecekti. Sisten dolayı helikopterin gelmesi biraz zaman aldı. Biz de o sırada fırsat bulup Rahmi Koç ile Mustafa Koç'un geçirdiği tekne kazasından ve kendisinin de 40 yıl önce geçirdiği benzer kazadan konuşmaya başladık. Mustafa Koç geçen hafta eve çıkmıştı ve durumu giderek düzeliyordu. 'Bacağında kırık var. Kaburga kemiklerinde de kırık var ama iyileşiyor. Çok şanslıymış' dedi Rahmi Koç ve Mustafa Koç'un Halas isimli teknesinin yerinde daha basit bir teknenin olması halinde durumun vahametinden korkuyla söz etti.

'KORKMAZ OLUR MUYUM?'
Mustafa Koç'u ve beraberindekileri hakikaten de Allah korumuştu, çünkü karanlıkta görülmesi mümkün olmayan dubaya çarpma şiddetiyle başka bir teknenin ne hale geleceğini en iyi Rahmi Koç tahmin ediyordu. Rahmi Koç, Mustafa Koç'un deniz kazası sırasında ABD'deymiş. Telefonla bildirmişler kendisine. 'Korktunuz mu' diye sorduk, "Korkmaz olur muyum? Sonra bilgileri alınca biraz rahatladım. Ancak, İstanbul'a dönüp de ayrıntıları öğrenince, 'Bereket tekne sağlammış, Mustafa'yı ve arkadaşlarını Allah korumuş' diye düşündüm" dedi. Rahmi Koç'tan daha iyi denizi ve risklerini bilen bir işadamı olamaz herhalde. Denizi çok seven, teknesiyle dünya turunu tamamlayan Koç'a, Mustafa Koç'un kazasının çok mu riskli bir kaza olduğunu soruyoruz. O da anlatmaya devam ediyor: "Evet. Tekne daha basit bir şey olsa, Allah korusun daha kötü şeyler olabilirmiş." 'Sizin de böyle bir deniz kazanız olduğunu hatırlattı yakınlarınız' diyoruz. Koç Holding'in eski CEO'su Temel Atay'ın da bulunduğu sohbette, Rahmi Koç zaman tünelinden geçip 40 yıl öncesine dönüyor:


BİZE ULAŞIN