"Bu kriz teğet geçecek dediğimde dalga geçenler bugün 'teğet geçti' diyor"

Başbakan Erdoğan, "Kriz teğet geçecek" dediğimde dalga geçenlerin bugün krizin teğet geçtiğini kabul ettiklerini belirterek, "Gerçek budur. Temkini elden bırakmadan yola devam edeceğiz" dedi

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, Akın Holding tarafından 115 milyon euroluk yatırımla yaptırılan 212 İstanbul AVM'nin resmi açılış törenine katıldı. Açılışta konuşan Erdoğan, Türkiye'nin küresel krizde verdiği başarılı sınava işaret ederek, şunları söyledi: "Bu kriz teğet geçecek dediğim zaman dalga geçenler şimdi yeni muhasebe yapıyorlar. 'Hakikaten kriz teğet geçti.' diyorlar. Özellikle finans kuruluşlarından bunu duyuyoruz. Gerçek budur. Umutsuzluğa kapılmadan, karamsarlığa el vermeden, temkini elden bırakmadan yolumuza devam edeceğiz."

SIKINTILAR SÜRÜYOR

Güçlü ekonomik yapıya rağmen sıkıntıların devam ettiğini kaydeden Başbakan, "Ücretler hâlâ istediğimiz seviyede olmayabilir. İşçimiz, memurumuz, emeklimiz hâlâ istediğimiz yaşam koşullarına ulaşmamış olabilir" dedi. Erdoğan şöyle devam etti: "7 yıl önce neydi bu gün ne? 7 yıl önce asgari ücretle evinize ne kadar yumurta, kaç kilo ekmek, peynir, pirinç alıyordunuz bütün bunların hesabını bir yapın. Bir de bugün asgari ücretle ne kadar alıyorsunuz onun bir muhasebesini yapın. Ben yaptım bugün çok daha fazlasını alıyorsunuz" Konuşmasında, alışveriş merkezlerinin ekonomi açısından önemine de dikat çeken Erdoğan, yeni süpermarket yasasının hazırlandığını ve yakında TBMM'ye sunulacağını söyledi. Erdoğan, kimseyi mağdur etmeden, esnafı asla haksız rekabete maruz bırakmadan, dünya ve ülke şartlarını gözeterek bu yasayı da çıkartacaklarını ve sektörü rahatlatacaklarını söyledi. Küresel finans krizi şartlarında böylesine devasa bir yatırımın gerçekleşmesinin son derece önemli olduğunu da vurgulayan Erdoğan, şöyle devam etti: "Ben küresel krizin dünyayı etkisi altına aldığı dönemlerde bile, 'Yatırım yapın' dedim. Çünkü kriz dönemlerinde yapılan yatırımlar o yatırımı yapanlara daha çok kazandırır ilkesinden hareketle bunu söylüyorum. Bunu bazıları hafife aldı, bazı işadamlarımız bana inandılar. Yatırım yapanlar, 'Halimden çok memnunum' diyor. Çünkü maliyetler düşük. Hele kredi kullanmayıp, kendi imkânıyla bu yatırımı yapıyorsa o zaman tadına doyum olmaz."

SOKAK ARALARINDA BAKKAL OLAYI BİTTİ, HAYATIN GERÇEĞİ BU
BAZILARININ
alışveriş merkezlerine fobisi olduğuna işaret eden Erdoğan, "Kusura bakmasınlar biz kaliteye, ucuzluğa bakacağız. Devlet olarak bizim görevimiz bu. Halkımıza en ucuz, en kaliteli malı nerelerde ulaştırırız, buna bakacağız. Yoksa ücretler yüksek, kalite yok, çürük çarık olmaz. Bunun için de tabii bu tür modern alışveriş merkezilerini, halkımızın arı kovanına dönüştürdüğü merkezler olarak görüyoruz" dedi. Erdoğan, uzun süredir gündemde olan süpermarket yasası ile ilgili şunları söyledi: "Ben küçük esnafımızın şikâyetlerini de biliyorum. Onlar da artık bu gerçeği görecekler. Ne yapacaklar? Kendi aralarında birleşme suretiyle sorunu aşacaklar. Belki marketler, belki süper marketler halinde bunu böyle aşmanın gayreti içinde olacaklar. Artık eskiden olduğu gibi sokak aralarındaki bakkal dükkânı olayı bitti. Hayatın gerçeği bu. Sürekli ilerlemek durumundayız."

DİZİ İHRAÇ EDİYORUZ TÜRKÇE İSİM SEÇİN
BAŞBAKAN Recep Tayyip Erdoğan, mağazalara Türkçe dışında isimler verilmesini de eleştirerek, farklı dilde isim kullanılmasının kültür mücadelesinde yara açtığını, firma sahiplerinin Türkçe adına fedakarlıkta bulunmaları gerektiğini söyledi. Bunun bir ayrıntı ya da pazarlama tekniği olarak görülebileceğini belirten Erdoğan, "Bu fedekarlığı ülkemiz adına, güzel Türkçemiz adına yapmak zorundayız Türkçe isim seçilmesi Türkçemizin dünyada markalaşmasına vesile teşkil eder" dedi. Erdoğan, Türkiye'nin dünyaya film, dizi ihraç ettiğini ifade ederek, "Biz ülkemizin, şehirlerimizin, markalarımızın reklamını yapma gayreti içindeyiz. Yabancı kelime ve kavramların bu kadar yoğun kullanılmasının üzerinde durulmalıdır" diye konuştu.

KREDİ NOTU ARTAN 14 ÜLKE ARASINA GİRDİK
BİR çok uluslarası kuruluşun yaptığı açıklamalarda Türkiye'nin 2010 ve sonrasında dünyanın en hızlı büyüyen ülkeler arasında yer alacağını ifade ettiğini belirten Erdoğan, "Kredi derecelendirme kuruluşları aynı şekilde. Eylül 2008'den bu yana kadar yani küresel krizin çıktığı günden bugüne Yunanistan, Portekiz, Rusya ve Meksika'nın da aralarında bulunduğu 40 ülkenin kredi notu 40 kez düşürüldü. Aynı dönem içerisinde yalnız 14 ülke için 20 kredi notu artışı yapıldı. Türkiye küresel kriz sürecinde notu artabilen 14 ülke arasında yer alma başarısını gösterdi. Bunu ben söylemiyorum, dünyanın meşhur kredi derecelendirme kuruluşları söylüyor" şeklinde konuştu.

BİZE ULAŞIN