iPad hayal kırıklığı mı, teknoloji harikası mı?

iPad'den tablet bilgisayar bekleyen hayal kırıklığı, e-kitap okuyucu bekleyen fazlasını buldu. "Hayal kırıklığı" diyenler almamak dört gözle bekleyenler de almak için 7 farklı sebep buldu

Apple bilgisayar ile elektronik kitap okuyucu arasında yeni bir segment yaratarak mobil eğlence ve kitabı bir araya getiren ürün ortaya çıkarmış. Bilgisayar özelliği bekleyen umduğunu bulamasa da şık bir tasarım, elektronik kitap isteyen de beklediğinden fazlasını bulup mutlu oluyor.

YENİ YAŞAM TARZI

Eksik özellikleri ne kadar vurgulanırsa vurgulansın iPad satışlarının başlangıcında kuyruklar görmek sürpriz olmayacak. iPhone'un bile Türkiye'de uğruna kuyruğa girilen tek teknolojik cihaz olduğu hatırlanırsa, iPad için gece yarısı kuyruğa girenler pek şaşırtıcı olmayacak. iPad'i dev bir iPhone olarak küçümseyenler olduğu gibi, elektronik kitap okuyuculardan daha yetenekli olduğunu söyleyenler de çıkıyor. Yani iPad beklentilerle orantılı olarak eleştiriliyor veya göklere çıkarılıyor. Kitap okuyucu için harika, tablet bilgisayar için hayal kırıklığı bir cihaz. iPad aslında internet, oyun, müzik, film ve kitaptan oluşan dijital yaşam tarzının bir sonucu. Hem tasarım, hem statü hem de uygulama olarak aradığını bulanlar Apple ürünlerini tercih ediyor. Yıl sonuna kadar 3 veya 4 milyon civarında satılacağını söylüyor. Bu yüzden ortaya çıkan ürünler değil, youtube, facebook tarzı uygulamalar aslında internet çağının harikaları. Apple tasarımlarıyla bu çağı en iyi yakalayan optimum ürün sunuyor.

ALMAK İÇİN +7 SEBEP !
+ Müzik ve oyun bir arada!: Elektronik kitap okuyuculara göre yeteneği çok. Video, oyun ve eğlence iPad rakiplerine göre en üstün yanı.
+ Binlerce hazır uygulama! Apple iPhone'dan gelen 140 binden fazla uygulama iPad için iyi miras olacak. Kullanıcılar iPhone'daki uygulamaları ücretsiz olarak iPad'e aktarabilecek.
+ Ekranı rakiplerinden iyi: Pek çok elektronik kitap okuyucusunun renkli ekranı bile yok. Üstelik iPad'in ekran kalitesi parmak lekesini önleyen teknolojisi rakiplerinden farklı.
+ Geniş kütüphane ve mağazalar 5 farklı yayınevi ile anlaşan Apple zengin bir kütüphaneye sahip. Gazete ve dergiler de sırada bekliyor.
+ Akıllı dokunmatik ekran iPad'in yüzeyinde yüzlerce algılayıcı bulunuyor. Bu hem ışık hem dokunuşu algılayarak iPhone'un çok beğenilen dokunmatik ekran deneyimini yaşatıyor.
+ Uyumsuzluk oluşması zor: Kendi işlemcisi ve yazılımı ile Apple bütün uygulamaların hızlı çalışmasını sağlıyor.
+ Aksesuarlar çeşit çeşit: Sadece iPod ve iPhone için 6 bin farklı üretici olduğu düşünülecek olursa, iPad'in geniş bir aksesuar kapasitesine uluşması zor değil.

ALMAMAK İÇİN -7 SEBEP!
- Video sohbet yapamayacaksınız! MSN video sohbeti yapmak için kamera olmadığı için yapamıyorsunuz. Sadece Skype ve benzeri uygulamalarla internet telefonu uygulaması çalışıyor. Oysa 500 doların altında satılan tüm netbook yani mini dizüstü bilgisayarda hem video hem de sesli sohbet özelliği var.
- Video sitelerinde sorun var! Steve Jobs, "En iyi internet deneyimi sunan cihaz" demesine rağmen flaş tabanlı internet sitelelerini iPhone'da olduğu gibi desteklemiyor. Yani en basit mini dizüstü bilgisayarın desteklediği internet desteği iPad'de yok. Flaş tabanlı internet desteği olmadığı için Facebook oyunlarını iPad üzerinde oynanamıyor.
- Resimleri yüklemek zor! Eğer kullandığınız cihazda Bluetooth veya WiFi yoksa fotoğraf makinesindeki fotoğrafları iPad'e yüklemek için USB girişi yok. Oysa en basit mini dizüstü bilgisayarda bile 2 USB girişi standart olarak geliyor. DVD sürücü ceya USB bellek kartları bile bağlanamıyor.
- Fazla depolama alanı yok! iPad'in depolama alanı 64GB ile sınırlı. Daha fazlası için Apple'ın yeni modelini beklemek gerekiyor. Oysa Mini dizüstü bilgisayarlarda 160 GB sabit disk neredeyse standart oldu. Üstelik bu alan artırılamıyor.
- Pil kapasitesi artırılamıyor! Mini dizüstülerin pili için 3 veya 6 hücreli pil kullanılıyor. Pili değiştirilebiliyor. iPad için ise tek seçenek var.
- Aynı anda sadece 1 işlem yapılıyor Bilgisayar olmanın temel özelliklerinden biri de aynı anda birden fazla uygulama çalıştırmak. iPad'i daha çok akıllı telefona yani iPhone benzemesinin altında yatan sebep de bu. Üstelik Windows 7, Linux veya Adroid tabanlı bir yazılımı iPad üzerinde çalıştıramazsınız.
- Fiziksel tuş takımı yok! Sanal tuş takımı çekici görünse de fiziksel tuş takımının her zaman daha kullanışlı olduğu görülüyor.

MEDYANIN İPAD ÇILGINLIĞI MANŞETLERİ KAPLADI
APPLE İPAD sunumunun başladığı saatlerde internet ekranları yazılı ve video ile canlı yayına geçti. Binlerce teknoji sitesi, tenknoloji blogu, twitter mesajı, iPad ile ilgili bilgilerle doluydu. Gizli çekilmiş bir resim için siteler bidbiriyle yarıştı. Türkiye'de gazetelerin 1'inci sayfası, The Economist dergisi kapağı iPad'e yer verdi. Milyarlarca dolarlık reklam kampanyasına bedel haber tüketiciye ulaştı.

TÜRKİYE'DE İPAD İÇİN 3'LÜ REKABET
İPAD satışı için Vodafone, Turkcell ve Türk Telekom'un Türkiye'de rekabete girmesi bekleniyor. Vodafone Türkiye küresel şirketin parçası olmanın, Turkcell ortaklarının ve Türkiye'deki 36 milyon abonenin, Türk Telekom'da 5 bine yakın WiFi noktası, sabit ve mobil operatör olmanın avantajını sonuna kadar kullanacaktır. Ancak iPad'in kontratsız satılması da rekabetin ateşini düşürebilir. 3G'li modelin satışının nisan ayı sonunu bulacak olması Türkiye'de satılmasının yaz aylarını bulacağı söylenebilir. Türkiye'de Turkcell ve Vodafone iPhone satışı konusunda 2008'de rekabete girişmişti.

BİZE ULAŞIN