Merkez bankası binasına sokmadılar, istifayı bastı

Krizde alınan önlemler hükümetlerle merkez bankalarını karşı karşıya getiriyor. Anlaşmazlığın ilk kurbanı Arjantin Merkez Bankası Başkanı oldu

Arjantin Devlet Başkanı Cristina Fernandez de Kirchner ile arasındaki anlaşmazlık yaklaşık üç hafta önce su yüzüne çıkan Arjantin Merkez Bankası Başkanı Martin Redrado, göre vinden istifa ettiğini açıkladı. Redrado, istifasının gerekçesini açıklarken başında olduğu bağımsız kurumu, Devlet Başkanı Kirchner'in dolar rezervlerini kontrol etme çabalarından daha fazla koruyamayacağını söyledi. Arjantin'de 30 yıldır ilk kez para istikrarının sağlandığını, ancak Devlet Başkanı Kirchner'in bunu göz ardı ederek yasal olmayan bir şekilde azledilmesi talimatı verdiğini savunan Redrado, "Tüm anayasal yolları kullandım, ancak hükümet böyle yapmadı ve merkez bankasının bağımsız olduğunu göz ardı etti'' dedi. Arjantin Başbakanı Anibal Fernandez ise Redrado'nun istifasının geçerli olmadığını, zaten görevden alındığını söyledi. "Bizim için böyle bir istifa yoktur'' diyen Anibel Fernandez, hükümet olarak bu konuda Kongre bünyesinde yapılan toplantının sonucunu bekleyeceklerini kaydetti. Latin Amerika'da Brezilya ve Meksika'dan sonra üçüncü büyük ekonomiye sahip olan Arjantin'de merkez bankası ve döviz rezervleriyle ilgili kriz nedeniyle Redrado'nun Merkez Bankası binasına girişi pazar gününden bu yana polis tarafından engelleniyordu. Dış borçların ödenmesinde ülkeye ait uluslararası döviz rezervlerinin 6.6 milyar dolarlık kısmını kullanılmasını isteyen Kirchner, buna karşı çıkan Redrado'nun görevden alınmasına ilişkin kararnameyi yaklaşık 3 hafta önce imzalamış, buna karşılık Redrado da yasalar gereği Kongre'den alınacak bir kararla istifa edebileceğini söylemişti.

FED'İN YETKİLERİNİ BUDAMAK İSTİYORLAR
ABD Merkez Bankası (Fed) tarihinin son 96 yılında en az destek ve yoğun muhalefete karşı ikinci dönem için yeniden başkan seçilen Ben Bernanke'yi de zor günler bekliyor. Yasa düzenleyiciler, Fed'in uygulamalarını kongre denetiminden koruyan kanunla ilgili değişiklik yapmak için yeni bir yasa tasarı üzerinde çalışıyor. ABD Merkez Bankası'nın görev alanında bir takım düzeltmelere gidilerek bağımsızlığını kısıtlayacak adımlara karşı çıkan Bernanke, böyle bir düzenlemenin özerk durumdaki Fed kadar ülkenin istikrarına da zarar getireceği görüşünü savunuyor.

BİZE ULAŞIN