Ocak ayının şampiyonu yeşil fasulye

Türkiye Ziraat Odaları Birliği (TZOB), ocak ayında marketlerde fiyatı en çok artan ürünün yeşil fasulye, fiyatı en çok düşen ürünün ise limon olduğunu ve 29 ürünün 20'sinde fiyat artışı olduğunu bildirdi.

Ocak ayı fiyatlarını değerlendiren Türkiye Ziraat Odaları Birliği (TZOB) Genel Başkanı Şemsi Bayraktar, üretici ve market arasındaki fiyat farkının bazı ürünlerde yüzde 331'lere ulaştığını belirterek, "Fiyat farkının yüksek olduğu ürünlere baktığımızda, yüzde 331,2 ile armut, yüzde 313,9 ile domates, yüzde 312,3 ile mandalina, yüzde 281,7 ile patlıcan ilk sıralarda yer almaktadır. Görüldüğü üzere üreticilerimiz ile market fiyatları arasındaki farkın yüksekliği devam etmektedir" dedi.

Ocak ayında market fiyatlarına bakıldığında 6 üründe fiyat değişimi olmadığını belirten Bayraktar, 3 üründe azalma, 20 üründe ise fiyat artışı olduğunu kaydetti. Bayraktar, kırmızı mercimek, havuç, nohut, yumurta, süt, toz şeker fiyatlarında değişim görülmezken, pirinçte yüzde 0,9, tavuk etinde yüzde 3,3, limonda yüzde 15,6 fiyat düşüşü görüldüğünü, buna karşılık yeşil fasulyede yüzde 46,5, sivri biberde yüzde 28,3, mandalinada yüzde 24,1, pırasada yüzde 17,5, patateste yüzde 14,8, dana etinde yüzde
13,1, patlıcanda yüzde 11,6, kuru incirde yüzde 10,8, soğanda yüzde 10,4, domateste yüzde 7,4, armutta yüzde 7,2, fındıkta yüzde 6,7, elmada yüzde 4,9, ıspanakta yüzde 4,7, kuzu etinde yüzde 4,1, kuru kayısıda yüzde 3,2, salatalıkta yüzde 2,7, kuru fasulyede yüzde 1,4, yeşil mercimekte yüzde 0,9, kuru üzümde ise yüzde 0,2 fiyat artışı olduğunu ifade etti.

Özellikle sebze fiyatlarındaki artışın mevsimsel olduğunun altını çizen Bayraktar, "Hava koşullarının düzelmesi ile birlikte fiyatların normal seviyeye gelmesi beklenmektedir. Üretici ve tüketici arasındaki fiyat farkının kapatılabilmesi, üreticilerimizin pazarlamada sıkıntı yaşamadan emeğinin karşılığını almaları, tüketicilerimizin de bu ürünleri uygun fiyatla tüketmeleri sağlanmalıdır. Bunun için de üretici ve tüketiciler örgütlenmeli, ürünlerin üreticiden tüketiciye ulaşması sürecinde pazarlama zincirinde yer alan tüm taraflar gereken hassasiyeti göstermelidir. Bu işin kökten çözümü, Avrupa Birliği'nde olduğu gibi üretici birliklerinin güçlendirilmesi ve pazarlamada etkin bir rol almasının sağlanması ile olacaktır. Türkiye Ziraat Odaları Birliği olarak konunun takipçisi olmaya devam edeceğiz" dedi.
BİZE ULAŞIN