Pfizer, Türkiye'de gelecek gördü Ar-Ge yatırımına açık çek verdi

Pfizer Ar-Ge Başkan Yardımcısı Mackey Türkiye'nin cazip hale geldiğini söyledi

Geçtiğimiz günlerde ilaç devi Pfizer'ın Gelişmekte olan Pazarlardan Sorumlu Başkanı Jean-Michel Halfon'un, aralarında Türkiye'nin de bulunduğu gelişen pazarlara daha fazla yatırım yapacaklarını açıklamasının ardından Pfizer Ar-Ge Başkan Yardımcısı Catherine J. Mackey Türkiye'ye geldi. Hacettepe Üniversitesi ve Pfizer arasında ilaç geliştirme çalışmalarına yönelik yeni bir işbirliği anlaşması imzalayan Mackey SABAH'ın sorularını cevaplandırdı. Mackey, Pfizer Dünya İlaç Ar- Ge Bölümü yetkililerinin de aralarında 10 kişilik bir yürütme kurulu ile yeni ilaçların keşfine yönelik programları hayata geçireceklerini açıkladı.

9.8 MİLYAR $'LIK PAZAR

Türkiye'nin 9.8 milyar dolarlık pazar büyüklüğü ile Avrupa'nın yedinci büyük ilaç pazarına sahip olduğunu ifade eden Mackey, "Türkiye'de geliştirilecek yeni projelerle birlikte Ar-Ge desteği de artacak. 2010 için bir bütçe ya da limit belirlemedik. Projelerin onay alması ile birlikte her türlü destek sağlanacak" diyerek Türkiye'ye açık çek verdiklerini söyledi. Pfizer'ın araştırmacı ilaç şirketi Wyeth'ı satın almasının ardından gelişmekte olan piyasalara daha fazla odaklanmaya başladığını kaydeden Mackey, Çin'in ardından en fazla odaklandıkları ikinci pazarın Türkiye olduğunu belirtti. Mackey, "Bilimsel çalışmalara ve Ar-Ge'ye verilen desteğin artması, ekonomideki istikrarlı büyüme bizi etkiledi. Türkiye bize işbirliği yapmak açısından daha cazip gelmeye başladı" dedi.

2008 GELİRİ 48,3 MİLYAR DOLAR
- 1849'da Charles Pfizer tarafından ABD'de kuruldu.
- 150 ülkede yaklaşık 100 bin kişiyi istihdam ediyor.
- Pfizer Türkiye'de bin 400 kişi çalışıyor.
- Türkiye'de Pfizer'ın 146 ürünü geliştiriliyor, 9'u ihraç ediliyor.
- Pfizer Türkiye, Orta Asya'daki toplam 9 ülkeden sorumlu.

30 İLACIN AR-GE'Sİ TÜRKİYE'DE YAPILIYOR
PFİZER'IN geçtiğimiz yıl Ar-Ge çalışmalarına 7.9 milyar dolar harcadığını belirten Mackey, şirketin Türkiye'ye Ar-Ge kapısını açtığını söyledi. Mackey, Pfizer'ın alzheimer ve diyabet hastalığı ile onkoloji alanına ağırlık verdiğini belirterek Türkiye'de halen 30'dan fazla uluslararası Ar-Ge projesinin yürütüldüğünü kaydetti. Mackey, Pfizer'in ilaç Ar-Ge faaliyetlerinde Türkiye'nin ağırlığının artacağını söyledi.

BİZE ULAŞIN