Ankara'da arbede

TEKEL işçilerine destek vermek amacıyla Ziya Gökalp Caddesi'nden Türk-İş Genel Merkezi'ne trafiği kapatarak yürümek isteyen KESK üyesi gruba polis müdahale etti.

KESK'e bağlı sendikalara üye çalışanlar saat 11.00'de Ziya Gökalp Caddesi'nde toplanmaya başladı. Grup, saat 13.30 sıralarında TEKEL eylemi ile açıklamanın yapılacağı Türk-İş Genel Merkezi'ne yürümek istedi. Grubun trafiği kapatarak ilerlemek istemesine, polis izin vermedi. Grubun yürüyüşüne devam etmek istemesi üzerine, Kızılay çevresinde geniş güvenlik önlemi alan çevik kuvvet ekiplerince müdahale edildi.

Polisin biber gazı ve su sıkarak dağıtmaya çalıştığı grup direnince çatışma çıktı. Kızılay, Ziyagökalp Caddesi ve Adakale Sokak civarında yaşanan arbede sırasında bazı göstericiler yaralandı.

Grup daha sonra Adakale Sokak üzerinde tekrar toplandı ve bir süre slogan atarak, polisin müdahalesini protesto etti.

KESK üyesi grubun dağılarak, TEKEL işçilerinin bulunduğu Tuna Caddesi'ne gittiği belirtildi.(ANKA/SON)

BİR TEKEL İŞÇİSİNE 2 POLİS DÜŞTÜ

Tüm engellemelere rağmen TEKEL işçileri, Ankara'da tekrar biraraya geldi. Sabah saatlerinde başlayan eylemde TEKEL işçileri, Mithatpaşa ve Tuna Caddelerini trafiğe kapattı. 3 bin TEKEL işçisinin katıldığı eylemde 5 binden fazla polis görevlendirildi.

TEKEL işçileri yeniden Ankara sokaklarında. İşçiler Tuna Caddesini sabah saatlerinden itibaren trafiğe kapatırken, polis, işçilerin Abdi İpekçi Parkı'na gitmesi yönünde uyarılarda bulundu. Polis ayrıca, grubun dağılmama durumunda müdahale edileceği uyarılarında bulundu.

Tek Gıda-İş Yönetimi ve işçiler ise, Türk-İş Genel Merkezi önüne gitme kararlarında ısrarını sürdürdüler.

Tuna Caddesini trafiğe kapatan işçilerle polis arasında zaman zaman gerginlik yaşandı.

Bu arada CHP İstanbul Vekili Çetin Soysal işçileri ziyaret etti. Soysal, işçilere hitaben yaptığı konuşmada, sonuna kadar işçilerin yanında olduğunu ve desteklediğini söyledi.

KESK: "İŞÇİLERE COP VURULURSA EYLEMİ BÜYÜTÜRÜZ"

İşçileri ziyarete gelen KESK Genel Başkanı Sami Evren, hak arayan işçilerin Türk-İş önüne gitmesine engel olan hükümetin, demokratik bir Anayasa yapamayacağını belirterek, eylem hakkını kullanmayı kimsenin engelleyemeyeceğini söyledi. Evren, TEKEL işçisine cop vurulmamasını isteyerek, aksi taktirde eylemi büyüteceklerini kaydetti. Evren, buradaki konuşmasının ardından Tek Gıda-İŞ Bölge Başkanlığına giderek, Genel Başkan Mustafa Türkel'e görüştü.

Polisin işçileri Türk-İş Genel Merkezi'ne yaklaştırmaması üzerine Tek Gıda-İş'de değerlendirme toplantısı yapıldı. Toplantıya Tek Gıda-İş Yöneticilerinin yanı sıra Türk-İş Genel Mali Sekreteri Ergün Atalay da katıldı. Atalay, toplantıdan ayrılırken, konfederasyon olarak Tek Gıda-İş'in alacağı kararlara uyacaklarını açıkladı.

TMOBB'da yaklaşık 100 kişilik bir grupla Tuna Caddesine geldi. Çok sayıda sivil toplum kuruşu ve siyasi parti grupları da Tuna Caddesine gelerek, TEKEL işçilerinin eylemine destek verdi.

BİZE ULAŞIN