Elektrikli otoyu Türkiye'ye getirecek

İlk Türk elektrikli otomobili için zor durumdaki Fransız otomotiv şirketi Heuliez'e talip olan Manas, aradığı ortakları buldu. Alphan Manas, İnci Akü ve B Plas'la birlikte yeni teklif sundu... Daha önce Heuliez’in yüzde 65’i için 20 milyon euro teklif eden Manas, oranı yüzde 15’e çekerken, 3 kişilik MIA’nın Fransa’da, yeni modellerinin ise Türkiye’de üretilmesini önerdi

Zor durumda bulunan Fransız otomotiv üreticisi Heuliez'i satın almak için teklif veren ve Fransız hükümetiyle 16 Mart'ta Ön Satış Anlaşması imzalayan Brightweel'in patronu Alphan Manas, anlaşmanın son gününde iki Türk ortakla birlikte yeni bir teklif sundu. Daha önce şirketin yüzde 65'i için 20 milyon euro teklif veren Manas, revize ettiği teklifinde Fransız Heuliez'in yüzde 15'ini ve şirketin elektrikli otomobil MIA projesinin yüzde 100'ünü satın almayı önerdi. Buna göre, Murat Günak'ın tasarladığı ve Cenevre Otomobil Fuarı'nda ilk kez sergilenen üç kişilik elektrikli otomobil MIA, Fransa'nın Cerizay şehrinde bulunan Heuliez fabrikasında üretilecek; gelecekte pazara sunulacak yeni elektrikli araç modelleri ise Türkiye'de geliştirilecek. Bu elektrikli araçlar MIA'nın dışında Günak tarafından tasarlanan 4 kapılı bir sedan ve 4x4 araç.

TÜRKİYE'DE FABRİKA ARIYOR

Türk malı elektrikli araç projesinde şimdi gözlerin Fransız hükümeti ve Heuliez yöneticilerinin vereceği karara çevrildiğini belirten Manas, "Her şey olumlu gidiyor. Geçen hafta zaten Fransızlara teklifte yaptığımız değişikliği anlatmıştık. O yüzden bugünkü resmi teklifimiz onlar için sürpriz olmayacak. Fransızlar en geç 15 gün içinde karar verecekler" dedi. Manas, bu yeni teklifle elektrikli otomobil üretiminin Türkiye'ye daha kolay bir şekilde kaydırılabileceğini belirterek, "Elektrikli otomobil projesinin yüzde 100'ünü satın alarak, üretimi Türkiye'de gerçekleştirebileceğiz. Fransa'daki üretilecek aracın metal ve plastik aksamlarının tümü Türkiye'den gönderilecek. Türkiye'deki tesis için Bursa ve İzmir'e bakıyoruz. Limana yakın bir yer arıyoruz" şeklinde konuştu. Manas'ın Türk malı elektrikli otomobil projesine Türkiye'nin önde gelen akü üreticilerinden İnci Akü ve plastik bazlı otomotiv komponentleri üreticisi B Plas da katıldı. Fransız şirkete teklif veren grup içinde; Türk tasarımcı Murat Günak ve Alphan Manas ortaklığı Manas Energy Investments de yer aldı.

İNCİ VE B PLAS ORTAK OLDU
Dün Fransa'da Heuliez'e yeni teklifi sunan grup; Manas'ın, Heuliez Yönetim Kurulu'nda ortakları temsil eden üye olmasını önerdi. Gruba yakında bir otomotiv metal aksamları üreticisinin de katılabileceği sinyali verildi. Gökçen Grup'un bünyesinde 1987'de kurulan B Plas (Bursa Plastik ve Metal) otomotiv plastik sektöründe faaliyet gösteriyor. Şirket 1994'te Fransız Plastic Omnium firması ile ortaklık yaparak B.P.O. Otomotiv Plastik Yan Sanayi şirketini kurmuştu.

İnci elektrikli oto pili için çalışıyor
1984 yılında kurulan İnci Akü, son dönemde elektrikli araçlara yönelik pil konusunda önemli çalışmalarla gündeme geliyor. Doğu Avrupa ve Ortadoğu'nun lider akü üreticisi olma hedefine sahip İnci Akü, üretimini Manisa'daki 4 milyon ve Ukrayna Kiev'deki 300 bin adet kapasiteli iki ayrı tesiste gerçekleştiriyor. Manisa'da 380, Kiev'de 45 kişi çalışıyor. İnci Akü yeni yatırımlarıyla 2011 sonuna kadar toplam kapasitesini 5 milyon 500 bin adede ulaştırmayı hedefliyor.

Başbakan büyük destek verdi
PROJEYE destek veren ve inanlara teşekkür eden Alphan Manas, geliştirdiği prototip aracı Başbakan Erdoğan'ın kullandığını anımsatarak şunları söyledi: "Haziran 2009'da Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın kullandığı prototiple kamuoyunda yankı bulan girişime her aşamada büyük katkı sağlayan ve koordinasyonu yürüten Başbakanlık Yatırım Destek ve Tanıtım Ajansı'na ve desteğini sürdüren Devlet Bakanı Zafer Çağlayan'a özel olarak teşekkür ederim."

BİZE ULAŞIN