'Merkez işaret fişeğini mayısta atacak'

Merkez Bankası sessiz sedasız 'çıkış stratejisi' üzerinde çalışıyor. Banka ilk olarak faiz artırımından önce likidite önlemlerini kademeli olarak çekmeye başlayacak. Ekonomistlere göre ilk adımlar mayısta gelebilir

MERKEZ Bankası (MB), küresel krizde aldığı tedbirleri geri çekmek için üzerinde çalıştığı 'çıkış stratejisi'nde son aşamaya geldi. SABAH'a konuşan MB yetkilileri, çıkış stratejisinde son aşamada olduklarını ve yakında kamuoyu ile paylaşacağını açıklamışlardı. Açıklamaları değerlendiren ekonomistlere göre MB, faiz artırımından önce krizde aldığı likidite önlemlerini kademeli olarak çekmeye başlayacak. Atılacak bu adımlar aynı zamanda faiz artışının da öncüsü olacağı ifade ediliyor. Görüşlerine başvurduğumuz ekonomistlerin çoğunluğu Mayıs-haziran ayında ilk tedbirlerin geri çekilebileceğini, dolayısıyla çıkış stratejisinin uygulanmaya başlayacağını tahmin ediyor. Azınlıkta kalsalar da çıkış stratejisine kolaylıkla geçilemeyeceğini düşünen ekonomistler de var. Faiz artırımının yılın ikinci yarısında geleceği ise neredeyse ortak görüş... Peki Merkez Bankası hangi önlemleri geri çekebilir? Küresel krizin patlak vermesiyle Banka, ilk olarak döviz zorunlu karışık oranlarında 2 puanlık indirime gitmişti. Ardından faiz indirimleri ile birlikte piyasalardaki likidite koşullarını düzeltmeye yönelik peşi sıra şu önlemler alındı: Döviz depolarının vadesi 1 aydan 3 aya çıkarıldı, haftalık repo işlemlerine ek olarak 3 ay vadeli repo ihalelerine başlandı, Türk Lirası zorunlu karşılık oranları 1 puan azaltılarak yüzde 5'e çekildi. Bunun yanında reel sektörün desteklenmesi amacıyla ihracat reeskont kredisi limiti önce 1 milyar dolara ardından 2.5 milyar dolara çıkarıldı.

Ekonomistlere göre faiz yılın ikinci yarısında artacak
* Ali İhsan Gelberi-Garanti Bankası Ekonomik Araştırmalar Koordinatörü: Son açıklamalar Merkez Bankası'nın likidite önlemlerini yakında çekebileceği yönünde. Nisan'da ipuçlarının verilmesinin ardından mayısda ilk adımlar atılabilir. Faiz artırımlarına ise ağutosda başlamasını ve toplamda 2 puanlık artırım yapmasını bekliyoruz. İlk uygulama repo süresinin yeniden kısaltılması olabilir.

* Erkin Işık-Fortisbank Ekonomisti: Baz senaryomuz yılın son çeyreğinde toplam 1.5 puanlık faiz artışının olması. Kriz önlemlerinden çıkış ise mayısta olabilir.
3 Baturalp Candemir-EFG Yatırım Başekonomisti: Eylülden önce faiz artışı olmasını beklemiyorum. Likidite önlemlerinden çıkışın erken olmaz.

* İnan Demir-Finansbank Başekonomisti: Eylülden itibaren yarımşar puanlık iki artırım olur. Çıkış stratejisi ise mayısda uygulanmaya başlar.
* Yarkın Cebeci- JP Morgan Türkiye Başekonomisti: Ağustosta ilk faiz artırımı gelir. Toplamında 1.5 puanlık arıtırım olur. Önlemlerden haziranda çıkılmaya başlanır.

BİZE ULAŞIN