Akaryakıtta vergi bahane, kâr şahane

Yüksek vergiler nedeniyle Avrupa'nın en pahalı akaryakıtının tüketildiği Türkiye, vergisiz fiyatta da birinciliği kaptırmadı EPDK raporuna göre, Avrupa ile aynı kaynaktan ithal edilen kurşunsuz benzinin vergisiz fiyatı Türkiye'de 20 kuruş daha pahalı

Enerji Piyasası Düzenleme Kurulu'nun (EPDK) dün açıkladığı 2009 yılı Petrol Piyasası Sektörü Raporu Türkiye'de bir ezberi daha bozdu. Türkiye'nin Avrupa'da en pahalı akaryakıtı kullandığı tezi vergisiz fiyatlar da göz önüne alındığında aynı yönde bir başka acı gerçeği ortaya çıkardı. EPDK tarafından yayınlanan raporda petrol kaynaklarına en yakın konumda olan Türkiye'nin vergisiz akaryakıt fiyat karşılaştırmasında da Avrupa'nın en pahalı akaryakıtını kullandığı ortaya konuldu.

EN AZ YAKIT TÜKETEN OTOMOBİLLER İÇİN TIKLAYINIZ

FİYAT MAKASI AÇILDI

Ocak 2009'da Avrupa'da kurşunsuz benzinin vergisiz ortalama fiyatı 67 kuruş iken Türkiye'de yüzde 28 fazlasıyla 87 kuruştu. Aralık 2009'da Avrupa'da kurşunsuz benzinin vergisiz fiyatı 102 kuruşa çıkarken Türkiye'de yüzde 19.6 fazlasıyla 122 kuruş civarında gerçekleşti. Bu düşüşte EPDK'nın yaz aylarında hayata geçirdiği tavan fiyat uygulaması etkili oldu. Vergili fiyatta fark ise Ocak ayında akaryakıta yapılan vergi artışı hesaba katılmaksızın yüzde 38'den yüzde 45'e yükseldi. 1 Ocak 2010'da yürürlüğü giren vergi artışı ile farkın yüzde 60'ı aştığı belirtiliyor.

TÜRKİYE'DE % 10 UCUZ OLMALI

Yüksek fark, rafineriden dağıtım ve bayi satışına uzanan akaryakıt sektöründe maliyet ve kâr oranlarını tekrar gündeme getirdi. Uzmanlar, petrol kaynaklarına yakınlığı nedeniyle taşıma maliyetinde avantajlı olan Türkiye'de akaryakıtın vergisiz fiyatının en az yüzde 10 ucuz olması gerektiğini savunuyor. Raporda, petrol ithal kaynaklarının aynı olduğuna işaret edilirken, Enerji Bakanlığı yetkilileri, "Avrupalılar ekstra navlun maliyeti ödüyor. Vergisiz akaryakıt fiyatlarının Avrupa ile en azından aynı olması gerekir. EPDK bu durumu sorgulamalı" diyor.

BİZE ULAŞIN