Mart ayında çift haneli artan ihracat 10 milyar $'a dayandı

TİM verilerine göre, mart ayında ihracat, 2009'un aynı ayına göre yüzde 34.34 artışla 9 milyar 569 milyon 397 bin dolara yükseldi. Otomotiv ihracatı yüzde 40'ın üzerinde artış kaydetti

Türkiye İhracatçılar Meclisi'nin (TİM) verilerine göre ihracat, yılın ilk çeyreğinde bir önceki yılın aynı dönemine göre yüzde 22.36 artışla 25.69 milyar dolar olurken, ihracattaki payı en yüksek sektör olan otomotivde yılın ilk çeyreğinde ihracat artışı yüzde 41.05'e ulaştı. TİM'in Kahramanmaraş'ta açıkladığı verilere göre mart ayında ihracat bir önceki yıl aynı döneme göre yüzde 34.34 artışla 9.57 milyar dolar, geriye dönük 1 yıllık ihracat 101.78 milyar dolar oldu. Yılın ilk çeyreğinde 4.74 milyar dolar ile en çok ihracat yapan sektör otomotiv endüstrisi oldu. Otomotivi 3.56 milyar dolarlık ihracatla hazırgiyim ve konfeksiyon ve 2.53 milyar dolarlık ihracat ile demir çelik ürünleri oluşturdu.

'BÜYÜME ARTACAK'
Geçen ay Türkiye ihracatında ilk 10 ülke, sırasıyla Almanya, Fransa, İtalya, İngiltere, Irak, Rusya Federasyonu, İspanya, ABD, Mısır ve Birleşik Arap Emirlikleri oldu. TİM Başkanı Mehmet Büyükekşi ihracat verilerini açıkladığı konuşmasında, "Bu senenin ilk çeyreğinde iki haneli ihracat artış rakamları açıklıyoruz. Bunun istihdam ve büyüme üzerinde ciddi bir etkisi var. İhracat arttıkça istihdam ve büyüme artıyor. 2010 yılının ilk çeyrek rakamları açıklandığında ciddi iyileşmeler göreceğiz. Büyüme de ilk çeyrekte iki haneli artış bekliyoruz, istihdam da iyileşme bekliyoruz" dedi. İhracattaki artışın kalıcı hale geldiğinin verilerle teyit edildiğine değinen Büyükekşi, bu artışın önümüzdeki aylarda da istikrarlı bir şekilde devam edeceğini öngördü.

BİZE ULAŞIN