Türkiye'den Yunanistan'a 20 milyar €!

Elefteros Tipos "Atina'nın AB ve IMF'den para istemesine gerek kalmadı. Yardımı Türkiye yapacak" diye yazarak 1 Nisan şakası yaptı

Yunan basınında dün yer alan geleneksel 1 Nisan şakalarında, ülkede etkili olan mali kriz odak noktası oldu. Atina'da yayımlanan Elefteros Tipos gazetesi, "Türkiye'nin 20 milyar euro değerinde Yunan tahvillerini yüzde 2.5 gibi çok düşük faizle satın almayı kararlaştırdığını'' yazdı. Söz konusu faizin Almanya için uygulanandan daha az olduğunu, Yunanistan'ın uluslararası piyasalardan aldığı borç faizinin de yüzde 6 olarak şekillendiğini belirten gazete, "Yunanistan'ın gerek AB gerekse Uluslararası Para Fonu'ndan (IMF) mali yardım istemesine gerek kalmadığını, nitekim ekonomik desteğin Başbakan Recep Tayyip Erdoğan tarafından sunulduğunu'' ifade etti.

MERKEL İNADINDAN VAZGEÇTİ

Devlet Bakanı ve Başmüzakereci Egemen Bağış'ın "Komşunun evinde çıkan yangına gitmezsen senin evin de yanabilir'' şeklinde bir söz kullandığını belirten gazete, Türk bakanın bu açıklamalarının yerini bulduğunu ve Yunanistan'ın "ateş alan ekonomisine'' yardım edildiğini kaydetti. Öte yandan Apoyevmatini gazetesi, Almanya Başbakanı Angela Merkel'in, Papandreu'yu önceki gün akşam saatlerinde telefonla aradığını ve ülkesinin IMF olmadan, 20 milyar euro tutarında ekonomik desteği Yunanistan'a vermek isteğini ifade ettiğini yazdı. Konunun, Brüksel anlaşmasının da tekrar gözden geçirileceği ve IMF'nin safdışı edilmesinin öngörüldüğü bir sonraki zirve toplantısında ele alınacağını belirten Apoyevmatini, önerinin önümüzdeki yıl bugün hayata geçirileceğini duyurdu. Ethnos gazetesinin 1 Nisan şakasında da, eski Başbakan Kostas Karamanlis'in verdiği mülakatta, "ülke ekonomisinin bu duruma gelmesindeki tüm sorumluluğu üstlendiği'' belirtilerek, Karamanlis'in "İtalya'ya yerleşmeye karar verdiğini'' söylediği yazıldı.

BİZE ULAŞIN