Yeni RTÜK yasası yabancıya 2 TV'ye kadar izin verecek

Radyo ve TV yayınlarında yeni yasal düzenlemeye göre, bir kişi veya grup en fazla 4 televizyon kanalına sahip olabilecek. Yabancı sermayenin doğrudan ortak olabileceği kanal sayısı ise ikiye çıkarılıyor

Radyo ve televizyon yayınlarını düzenleyen yeni RTÜK Yasası'na göre, bir kişi veya grup en fazla 4 televizyon kanalına sahip olabilecek. Ayrıca, bir gruba ait televizyon kanallarının reklam pastasından aldığı pay, sektörün toplam gelirlerinin yüzde 25'ini aşamayacak. Sınırı ihlal eden grup, yayıncı şirket hisselerini elden çıkaracak. Radyo ve Televizyon Üst Kurulu (RTÜK) tarafından hazırlanarak Başbakanlığa gönderilen Radyo ve Televizyonların Kuruluş ve Yayın Hizmetleri Hakkında Yasa Tasarısı, önceki gün Bakanlar Kurulu'nda görüşülerek imzaya açıldı. Tasarıda, bazı değişiklikler yapıldı. Tekelleşmeye karşı önlemlerin yer aldığı tasarının "Kuruluş ve hisse oranları" başlıklı 30'uncu maddesi çok önemli yeni düzenlemeler getiriyor.

YABANCI PAYI ARTIYOR

Tasarı, TV kanallarına yabancı payını artırıyor. Halen yabancı sermaye, bir televizyon kanalına sahip şirketin en fazla yüzde 25'ine sahip olabiliyor. Yeni düzenlemede yabancı sermaye payı yüzde 50'ye çıkarılırken iki televizyon kanalına ortak olma imkânı veriliyor. Yani bir yabancı şirket, iki ayrı kanalın yüzde 50 hissesini alabilecek. Yabancı bir şirket, TV kanalının sahibi şirkete ortak olan bir başka şirketin yüzde 99'una sahip olabilecek. Böyle bir durumda yayıncı kuruluşların başkanı, yönetim kurulunun çoğunluğu ve genel müdürü T.C. vatandaşı olacak.

BİZE ULAŞIN