185 milyon $'lık örtü

Daimler Türkiye dahil 22 ülkede rüşvet verdiğini kabul etti ve 185 milyon $'lık cezayı ödemeye razı oldu. Böylece dosya kapandı

Alman lüks otomobil ve kamyon üreticisi Daimler, ABD'de yaban cı bir şirkete karşı açılan en kapsamlı rüşvet davasından 185 milyon dolar cezayla kurtuldu. 1998 -2008 arasında Türkiye dahil 22 ülkede rüşvetle kamu ihalelerini kazandığı gerekçesiyle hakkında ABD'de rüşvet soruşturması açılan otomotiv devi Daimler, rüşvetle mücadele yasalarını ihlal ettiği suçlamalarıyla ilgili olarak anlaşma yoluna gitti. Şirket, ABD Adalet Adalet Bakanlığı'na 93.6 milyon dolar, Sermaye Piyasası Kurulu'na (SEC) 91.4 milyon dolar olmak üzere toplam 185 milyon dolar ödeyecek.

45 ÇALIŞANI İŞTEN ATTI

1 Nisan'da görülen davada Daimler'in Almanya ve Rusya birimleri rüşvet verdiklerini kabul etti. Eski Federal Soruşturma Bürosu (FBI) Başkanı Louis Freeh, Daimler'in rüşvetle mücadele yasalarına uyup uymadığını denetlemek için bağımsız gözlemci olarak görev yapacak. Adalet Bakanlığı, Mercedes'in üreticisi olan şirketin Çin birimini incelemeye almayacağını açıkladı. Washington'da federal mahkemede görülen davanın oturumunda Yargıç Richard Leon, şirketin geçmişteki sorunları çözmek için doğru adımlar attığını belirtti. Savcı John Darden de Daimler'in mükemmel işbirliği gösterdiğini belirterek "Şirket kendi evini temizlemek için çaba gösterdi. Bu saygıyı hak ediyor'' dedi. Daimler Yönetim Kurulu Başkanı Dieter Zetsche ise "Deneyimlerimizden çok şey öğrendik'' diyerek gerekli dersi aldıklarını ifade etti. Daimler, bugüne kadar rüşvete bulaştığı gerekçesiyle 45 çalışanını işten çıkarırken, 300'e yakın işçisini cezalandırdı.

BİZE ULAŞIN